MINDEN AMI FILM
MINDEN AMI FILM
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2005-07-27
 
JAG
 
Vszhelyzet
 
Joey
 
Egy Rm Rendes Csald
 
Msorok

www.port.hu





 
Csuszka sznest
 
King Arthur:Guinever
 
Csacska angyal
 
ttnsi effekt
 
ra
 
Elzetesek
 
Gladiator-The Battle
 
Mozielzetesek
     

 
Bartok Kzt
 
Szeress most!
 
Dvd-n megjelent filmek
 
Men
 
Szavazs
Szavazs
Milyen az oldal?

A legjobb a filmes oldalak kztt
J
Kicsit j
Pocsk
A legrosszabb oldal
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Heti moziajnl
 
NE LOPJ!
 
Lost-Eltntek
 
Lost fcm

 

 

 
Game Area
 
OnLine TV
 
Oldalak
 
Extrk
 
Legyen ez a kezdõlapod
Legyen ez a kezdõlapod
 
FilmDirekt DVD klcsnz

 

 
Szavazs
Film szavazs
Melyik a legjobb kalandfilm?

Arthur kirly
Mennyei kirlysg
Zorro larca
Nagy Sndor
Trja
Gladitor
A Karib tenger kalzai
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Keress filmet

 
Vrhat sikerfilmek

Sin City 2  (2006 nyr)

Rendezte:
Frank Miller
Robert Rodriguez

Szereplk:

Devon Aoki   - Miho
Rosario Dawson  - Gail
Jaime King  - Goldie/Wendy
Brittany Murphy  - Shellie
Clive Owen  - Dwight
Mickey Rourke  - Marv


------------------------------------------

Eragon (2006 tl)

Rendezte:
Stefen Fangmeier

Szereplk: 
Djimon Hounsou - Ajihad
Edward Speleers -  Eragon
Jeremy Irons -  Brom
John Malkovich -  King Galbatorix
Robert Carlyle -  Durza
Gary Lewis -  King Hrothgar
Alun Armstrong -  Uncle Garrow


------------------------------------------

Jurassic Park 4 (2008)
------------------------------------------

A Megtorl 2 (2006)

Szereplk: 
Thomas Jane -  Frank Castle/The Punisher


------------------------------------------

Prince of Persia: Sands of Time (2006)

------------------------------------------

Resident Evil: Afterlife (2006)

Szereplk: 
Milla Jovovich -  Alice

 


 

 

 
Jbartok
 
Film rszletek
 
Forgatsrl

„Mindenki ismeri a 80 nap alatt a Fld krl cm Verne regnyt, illetve a trtnetet, s ez volt a nagy lks szmunkra ahhoz, hogy valami olyat hozzunk ki belle, amit mg soha, senki azeltt nem tett vele.” – mondja Jackie Chan, a Walden Media 80 nap alatt a Fld krl cm j kaland-vgjtknak fszereplje. Ez a film, amely a hihetetlen akcik, a harsny komdia s a fktelen energia Chan keze nyomt magn visel keverkt nyjtja, olyan utazsra viszi a nzt, amely valsznleg felejthetetlen marad mindenki szmra.

„A 80 nap alatt a Fld krl egyszerre kalandfilm, vgjtk, szerelmi trtnet, harcmvszeti film, gyerek-film, felntt-film s fantzia – mindez egybegyrva.” – magyarzza Phyllis Alia executive producer. „Nagyon szeretem ezt a filmet, mert ms, mint a tbbi. Varzslatos. Egy Fld krli utazsrl szl, melynek sorn a nz j kultrkat ismer meg. Elg elmenni a moziba s a nz olyan helyeken jrhat, mint India s Kna, s a tbbi, igazn egzotikus hely, amelyeket a legtbb embernek sosem lesz alkalma ltni, hacsak nem egy National Geographic msorban, a kpernyn. Nagyon izgalmas nyomon kvetni, ahogy a trtnet kibomlik a filmsorn.”

Cary Granat, a Walden Media alaptja mindig is tudta, hogy el akarja kszteni a 80 nap alatt a Fld krl egy friss s j filmes vltozatt. Az anyag alkalmas volt a produkcis cg profiljnak emelsre is: Jules Verne francia r regnye elszr 1873-ban jelent meg, az 1956-ban David Niven, Charles Boyer s Noel Coward fszereplsvel forgatott filmet pedig nyolc kategriban jelltk Oscar-djra, s tt el is nyert, kztk a Legjobb Film kategriban. Granat a projektben a Waldenhez mlt, tkletes feladatot ltta, amely – olyan filmekkel egytt, mint a kritikai elismerst aratott Holes (Stanley, a szerencse fia), s legjabb filmjk, a Chronicles of Narnia – arra sszpontostotta a figyelmet, hogy mind klasszikus, mind modern mvek s tmk napirendre kerljenek, s minden korosztly szmra hozzfrhetk legyenek.

„Nincs olyan film, amely rdekesebb keverkt adn – az egsz csald szmra lvezheten –a klnleges rdekessgeknek s a kpzelernek, mint a 80 nap alatt megtett Fld krli utazs kalandja.” – mondja Granat. „Frank Coraci szemlyben a Walden fantasztikus ltsmd, szinte ltnoki rendezre lelt, aki a klasszikus Verne-sztorit olyan varzslattal teltette, hogy az valsggal elnk lp a vszonrl. Ez egy klnleges s csodlatos film.”

Coraci, a kasszasikert hoz, The Wedding Singer (Nszok sza) s The Waterboy (A vizesnyolcas) cm Adam Sandler vgjtkok rendezje, ppen csak megismerte Granat vzlatos elgondolst, s mr jrt is az agya. „Cary s n azonnal kapcsoltunk.” – emlkszik vissza Coraci.

A rendez izgalmasnak tallta a lehetsget. „Mr kb. tz ve dolgozom Frankkel,” – mondja Alia, „s alig vrtuk, hogy hozzkezdhessnk ehhez a filmhez.”

Els pillanatban nem ppen szokvnyos megoldsnak tnik Coraci kivlasztsa ennek a hosszra nyl, nagy kltsgvets, extravagns filmnek a rendezsre. De a producerek msknt lttk a krdst. „Frank a tkletes rendez ennek a filmnek az elksztshez,” – mondja Alia, „mert tvzi az akcit, a kalandot s a szerelmi szlat, s ebben a bolondos, rlten megbonyoltott vgjtki formban tlalja. Mindenki ltni akarja majd.”

„Frank pontosan tudja, hogyan kell szrakoztatni.” – mondja Hal Lieberman producer, aki producerknt jegyez olyanfilmeket, mint a Terminator 3: Rise of the Machines (Termintor 3: A gpek felkelse) s U-571. „Az sztnei s az intucija tkletesen mkdnek. Ez egy nagyobb szabs film, s gy lehetsget adott neki arra, hogy szabadabbra engedje a kpzelett az egsz produkcira, a mretre, a ltvnyra vonatkozan.”

Tekintettel arra, hogy az utazs, globlis mretekben mennyire hozzfrhetbb manapsg, mint volt az 1950-es vekben, s tudva, hogy a televzi s ms mdiumok szerepe milyen risit ntt, Coraci tisztban volt azzal, hogy ez az anyag most egszen j megkzeltsi mdot kvn. „Tnyleg lnk kpzeletrl, ds fantzirl rulkod filmet akartam kszteni, olyat, amilyen filmeken n magam felnttem.” – mondja Coraci. Amita csak a James Bond filmeket ltta, Coraci szerelmese volt a tallmnyoknak. „Arra gondoltam, hogy ’ksztsnk kalandfilmet, rendben, de tegyk meg Phileas Foggot feltallnak, hogy megalkothassuk ezeket a fantasztikus szerkentyket. Ha Phileas Foggnak tallmnyai vannak, az mg csak jval izgalmasabb s lvezetesebb teszi majd az utazst.’ Az elgondolsnak az volt a lnyege, hogy Phileas megelzte a kort.”

Steve Coogan, aki Fogg szerept jtssza, rmmel dvzlte Coraci vltoztatsait a nmileg srtdtt, morcos s kiss begypsdtt fej fszerepl alakjn. „Fogg a regnyben szndkosan van meglehetsen szrke figurnak belltva. Frank megkzeltsi mdja az volt, hogy egy valami irnt szenvedlyesen rdekld figurt forml belle.” – mondja Coogan. „Ez mg tbb vgjtki lehetsget knl, mert ez a figura nagyon nem bzik sajt magban.”

„Elbeszlst akartunk teremteni, de humorral fszerezve.” – ersti meg Coraci is.

Mihelyt a megjts koncepcija kszen llt, „az esemnyek is felgyorsultak.” – mondja Bill Badalato producer, aki producerknt jegyzi tbbek kztt az About Schmidt (Schmidt trtnete), Alien: Resurrection (Feltmad a hall), Men of Honor (Frfibecslet) cm filmeket. „Cary felhvott az egyik nap, msnap mr tallkoztam Frankkel. Tnyleg egytt akartam dolgozni Frankkel, s tnyleg nagyon akartam ezt a filmet. Szerdai napon tallkoztam Frankkel s pnteken mr repln ltnk, hogy helyszneket keressnk. Tnyleg nagyon gyorsan el kellett kszlnnk a tervvel. Fantasztikus utazs volt.”

Nem meglep, hogy a film alkoti krbejrtk a Fldet a helysznek felkutatsa sorn. „Mindenhov elmentnk.” – mondja Badalato, akinek a fia, Billy, az egyik gyrtsvezetje volt a filmnek. „Voltunk Mltn; keresztl-kasul utaztuk Eurpt; elmentnk Dl-Kelet-zsiba…”

Mivel nyilvnvalan lehetetlen volt, hogy az egsz stb ’80 nap alatt krlutazza a Fldet’, a cl az volt, hogy nhny olyan helysznt vlasszanak ki, amelyek aztn millifle klnbz mdon hasznlhatk. Ez a stratgia bevlt.

Az els feltr utazs sorn az a dnts szletett, hogy Thaifld fog Knaknt s Indiaknt szerepelni. „Aztn krljrtuk Eurpt s Berlinben ktttnk ki.” – mondja Badalato. „Ez teljes meglepets volt a szmunkra, mert Berlin fantasztikus helysznnek bizonyult. Fel lehetett hasznlni Anglia s Prizs megjelentsre.”

„Ezzel a kt orszggal, Nmetorszggal s Thaiflddel, tbb-kevsb ssze tudtuk rakni a 80 nap alatt a Fld krl cm filmet gy, hogy az igazn ltvnyos lett.” – folytatja Badalato. „Mindig fennll a ksrts, hogy egy ilyen filmet, legalbb rszben, valahol egy hts udvarban forgassunk. De manapsg oly les a kznsg szeme – mindent szrevesznek. A filmek fontos vizulis lmnynek szmtanak, s a nzk nagyon jl ismerik az effekteket, a klnbz dolgok ltvnyt, s a kusza felvteleket is.”

Nemzetkzi szereplgrda a nemzetkzi trtnethez

A kvetkez lps a film nagysgrendjhez ill tehetsggel br szereplk kivlasztsa volt. A rendez s a producerek Jackie Chanra gondoltak, akit a Rush Hour (Cscsformban) s a Shanghai Noon (j csaps) cm filmekben, (valamint a folytatsokban) nyjtott alaktsai szupersztrr tettek. Chan, aki tehetsges atlta, egyben bizonyos melegsggel s nyitottsggal megldott, de fizikai rtelemben vett komikus sznsz, Passepartout szerept jtssza, aki Fogg inasa, asszisztense, vdelmezje s szmtalanszor megmentje is. A film vgre mr akr bartoknak is tekinthetjk ket.

Sokan a film alkoti kzl gy tekintenek Passepartout szerepre – aki egy kulcsfontossg bett-sztorinak is rszese, amelynek sorn egy knai inas akar visszaszerezni sajt faluja, Lanzhou szmra egy rtkes jade Buddha szobrot – mint j lehetsget Chan szmra, hogy a kznsg jabb krt hdtsa meg. „Arra krtk Jackie-t, hogy mint sznsz s a fizikai megjelensre pt komikus, kpessgeinek egy jabb szintjt mutassa meg.” – mondja Hal Lieberman. „Azt hiszem, most elszr krtk Jackie-t, hogy ne csak a felntteknek, de a gyerekeknek is jtsszon. Ebben is fantasztikus volt.”

Chan rlt a sznszi kihvsnak, mint ahogy rl minden lehetsgnek, hogy megersthesse azt a benyomst, hogy tbb mint egy egyszer akci sztr. „Tnyleg azt szeretnm, ha a kznsg sznsznek tartana, s nem egyszeren akci sztrnak. Az akci sztrsg rvidlet.” – llaptja meg Chan. „Inkbb olyan szeretnk lenni, mint Robert De Niro, Dustin Hoffman vagy Al Pacino – 60, 70, 80 ves korodig jtszhatsz. De egy akci sztr… mennyi ideig verekedhet? n nem akci sztr vagyok. n sznsz vagyok; n komikus vagyok.”

Chan, aki ismerte a 80 nap alatt a Fld krl sztorijt, trflkozva mesli, hogy amikor az gynke felhvta, azt hitte, hogy Phileas Fogg szerepre hvjk. „ azt mondta, ’Passepartout szerepe, no, azt nem.’ De n igent mondtam. Igazn boldog vagyok, mert ez az egsz vilgon ismert film, csaldi film lesz. Mindenki ismeri a trtnetet. Megtiszteltets szmomra egy ilyen anyag j feldolgozsban rszt venni.”

Chan elmondja, hogy a forgats alatt sokat tanult Steve Coogantl. „Angolra tantott. Minden nap j szavakat tanultam tle, mint pl. ’horizont’. A hajn tengeribeteg voltam. Steve azt mondta, ’Jackie, nzd a horizontot’. Minden nap tanultam valami jat.”

Amikor ppen nem tanult, akkor Chan harcmvszetekre s filmekben lthat kzdelmek fortlyaira oktatta a szereplket s a stbot, tovbb verekeds jeleneteket tervezett. A Buster Keatontl Charlie Chaplinig, s Gene Kelly-tl Fred Astaire-ig mindenkiben inspircit tall Chan segtett Coraci-nak a film legizgalmasabb s legdinamikusabb jeleneteinek sszelltsban. Jtszott is ezekben a jelenetekben, gyakran hasznlva egyetlen napon akr 20 pldnyt is ugyanannak a jelmeznek, tucatnyi pr cipvel egytt. „Olyan sok embert tantottam mr kzd jelenetekre.” – mondja Chan. „Arra tantani msokat, hogy hogyan kell akci filmet csinlni, szmomra az let igazi csemegje. Mg belled is tudnk akci hst faragni!”

A hong kongi szlets Chan ksz instruktor. Fiatalabb korban a ’dli stlus’ harcmvszetek mestere lett, amiben az ugrsok dominlnak. Ksbb megtanulta az ’szaki stlust’ is, amely tbbfle mozgst foglal magba. Ahogy egyre tbb filmben szerepelt, mindent megtanult, az klvvstl a karate, hapkido s judo fortlyain t a grdeszkig s a motorozsig. Manapsg gy hvja a sajt stlust, hogy „knai chop suey. Azaz minden, egytt!”

Annak ellenre, hogy 43 ve van a film vilgban, „szmomra mindig remek mulatsg a filmforgats.” – mondja Chan. „s persze krljrnia Fldet, mg nagyobb mulatsg, mert oly sok mindent lthatok. Olyan sokat tanulok utazs kzben. Tnyleg szeretnk a nzknek egy kis knai kultrt bemutatni.”

„Azt hiszem, ha mindenki megrti mindenki ms kultrjt s vallst, akkor nem lesz tbb harc, nem lesz tbb hbor.” – mondja Chan. „s ez a film errl szl – szeretet, bke s bartsg.”

Frank Coraci kezdettl fogva Steve Coogan angol sznszt akarta Phileas Fogg szerepre felkrni: „El kellett hinni, hogy Phileas zseni, de ugyanakkor mulatsgosnak is kellett lennie, anlkl, hogy ennek maga tudatban lett volna. n mindig ilyennek kpzeltem el ezt a figurt. Egyszer lttam Steve-t a ’24 Hour Party People’ cm msorban, s azonnal tudtam, hogy megtalltam Phileas-t.” Cary Granat a Walden rszrl egyetrtett: „Steve Coogan a mi genercink Peter Sellers-e. Hihetetlenl tehetsges.”

„Frank kitartott mellettem.” – mondja Coogan, akinek a „The Man Who Thinks He’s It” cm show msort az 1998-as vad Laurence Olivier Sznhzi Djval tntettek ki Legjobb Szrakoztat Msor kategriban. „Amikor ilyen jelents szereprl van sz, gyakran kerlnek szba msok is, s itt is ez volt a helyzet.”

Coogan szmos okbl vonzdott a szerephez. „Ez egy ironikus figura s egy hres nv. Nagyszer dolog ilyen nagy szerepet jtszani.” – magyarzza. „Megszemlyesteni valakit, akirl az embereknek mr van elkpzelsk, s megprblni megfelelni az elvrsoknak, elg nagy felelssg. De ez vonzott a szerephez.”

Annak ellenre, hogy Coogan mgtt rendkvl egszsges sznszi s komikusi plya ll az Egyeslt Kirlysgban, s sokoldalsga, a hangok sklja s mimikri kpessge nyilvnval, mgis prbafelvteleken kellett tesnie Fogg szereprt. „Ez rdekes volt, mert ez alatt a folyamat alatt, ami eltartott nhny napig, megismertem Frank rendezi stlust.” – emlkszik vissza Coogan. „Tnyleg nagy benyomst tett rm intuitv kpessge a komdia, az idzts s a komikus csattank tern. Frank egyttmkd tpus – azt az rzst keltette bennem, hogy kvncsi a vlemnyemre.”

Coogan belevetette magt Foggnak, ennek a rgi vgs angol rnak a szerepbe, aki a Kirlyi Tudomnyos Akadmia elnkvel, Lord Kelvinnel kttt rletesen mersz fogadsnak a prbattele eltt ll. „Kelvin arra fogad, hogy Fogg nem tudja krlutazni a Fldet 80 nap alatt.” – mondja Coogan. „Ha Fogg kudarcot vall, fel kell adnia akadmiai tagsgt. De ha nyeri a fogadst, lesz a Kirlyi Tudomnyos Akadmia elnke. Nagy a tt, ami kockn forog.”

Fogg megprblja elfogadtatnia tallmnyait a Tudomnyos Akadmival, de Coogan szerint „Fogg csak egy tvis a talpukban. Egyik tallmnya se mkdik igazn, mind affle fl-tlet. Nincsenek teljesen kidolgozva.”

Emellett Phileas, a feltall szmra a kapcsolatteremts bizonyos fokig problmt jelent. „Nagyon jl viszonyul a gpekhez, de nem gy ll az emberekkel.” – mondja Coogan. „A mvszet nem tesz Foggra valami nagy hatst. Egyike azoknak az embereknek, akik azt hiszik, hogy a tudomny mindenre vlaszt ad, s a mvszet nem szmt.”

Az egyik azok kzl, akik segtenek megvltoztatni Fogg nzeteit, a Monique nev bjos francia mvszn. „Hasonlan Phileas-hoz, Monique is megelzi a kort.” – mondja Frank Coraci. „Szenvedlyes n, aki merszen kill azrt, amiben hisz, de megvan benne az a kpessg is, hogy rszvttel s megrtssel legyen msok irnt, szeretetteljes s kedves.” A belga szlets Ccile de France, aki Monique szerept jtssza, a megtiszteltets, az rm, a lelkeseds s egy kis flelem keverkt lte t els, nagy kltsgvets, angol nyelv filmje alkalmval. „Ez valdi kalandfilm, olyan, mint amilyeneket gyerekknt lttam.” – mondja de France. „Az ilyen filmek nyomn kezdtem lmodozni, ezrt akartam sznszn lenni.”

Amikor a film alkoti kutatni kezdtk a szereplket a 80 nap alatt a Fld krl cm filmhez, „A fejnkben csak gy kavarogtak a tkletes, idelis nalakok, akik eljtszhatnk Monique LaRoche, Phileas Fogg romantikus vonzdsa trgynak szerept.” – mondja Phyllis Alia. „Mg nem tudtuk, hogy ki lesz az, csak azt tudtuk, hogy egy remek francia sznszn lesz.”

A film alkoti sok tucat videt nztek vgig, s szerepl-vlogat szakemberek ajnlsait is meghallgattk. „Egyik se fr a kzelbe se Ccile-nek. varzslatos.” – mondja Alia, aki Ingrid Bergmanhoz s Dorothy Lamourhoz hasonltja a sznsznt. „Van benne valami olyan sznvonal adottsg, ami a rgi filmekhez, a rgebbi sznsznkhz kapcsolja, akik jelen tudtak lenni a vsznon akkor is, amikor egy szt sem szltak. Felizzik, felragyog tle a filmvszon. Nincs tl sok olyan fiatal sznszn, aki szp s bjos, s megvan benne a komikai rzk is. Ccile de France-ban megvan.”

De France gy jellemzi Monique alakjt, mint „egy fiatal francia avantgarde fest, akit a prizsi kritika nem vesz komolyan. Megtudja, hogy Phileas s Passepartout krlutazzk a Fldet, s elhatrozza, hogy csatlakozik hozzjuk. Hisz abban, hogy a vilg csodi j magaslatokba emelik majd a festszett. Kifel Monique egy mvsz benyomst kelti, gyhogy az emberek azt hiszik, hogy a fellegekben jr. De valjban olyan, mint egy szivacs. Mindent meg akar tanulni, mindent magba akar szvni. Mindenre hajland, csak hogy kielgtse a kvncsisgt.”

De France teljesen termszetesnek tartja a Phileas s Monique kztt bimbz romncot, mert „Phileas a tudomnyt akarja elre vinni, Monique pedig a mvszetet.”

Jackie Chan klnleges affinitst rez sztr-trsa irnt, akit gy jellemez, mint „Chris Tucker ni formban”, s dicsri, mint a harci mozdulatok szorgalmas tanuljt. De, teszi hozz, „Szinte egyltaln nem tud angolul. Rosszabb, mint n!”

„Vgl egy tnyleg elbvl hrmas alakult ki.” – mondja Bill Badalato producer a szereposztsrl. „Hrom nagyon klnbz emberrl van sz, s a trtnet pontosan errl szl.”

„Kezdettl fogva arrl volt sz, hogy a legjobbakat vlasszuk ki a szerepekre.” – mondja Frank Coraci. „gy gondoltuk, hogy Jackie lesz a tkletes Passepartout. Steve Coogan tnyleg zseni – mulatsgos anlkl, hogy ennek tudatban lenne. Ccile-tl felragyog a vszon. Ers volt, de szeretetremlt is s kedves s okos. A hrom fszerepl mind ms-ms orszgbl val, ami pontosan megfelel a film szellemnek.”

Egy film, amelyben mg a mellkszereplk is sztrok

Az Iris cm filmben nyjtott alaktsval 2002-ben a Legjobb Mellkszerepl kategriban Oscar-djat nyert sokoldal brit karaktersznsz, Jim Broadbent jtssza a Kirlyi Tudomnyos Akadmia rgi vgs vezetjnek, annak a Lord Kelvinnek a szerept, aki a fogadst kti Fogg-gal. „Fantasztikus sznsz, bmulatosan jtszik.” – mondja Badalato.

„Lnyegben Lord Kelvin a rosszfi,” – magyarzza Broadbent. „ az az utlatos alak, aki minden alkalmat megragad, hogy megakadlyozza ennek a csodlatos utazsnak a megvalsulst. Teljes mrtkben kellemetlen ember. gy gondolja s hisz abban, hogy a tudomny s a civilizci mr fejldtt annyit, amennyit fejldni kpes, s a status quo az szmra tkletesen megfelel.”

A szerep komikus vonsai tetszettek Broadbentnek, aki egybknt elssorban drmai szerepeirl ismert. „A filmnek jt tesz ez a kis knnyedsg, azt hiszem.” – tndik el Broadbent. „Van benne valami rajzfilmszer elem, amiben nekem mg filmben eddig nem volt rszem. Meglehetsen mersz s harsny ez a vgjtki stlus, s ppen ezrt nagyon mulatsgos.”

Coraci rendez segtett Broadbentnek, hogy az ltala alaktott figura gyakori humoros pillanataibl a lehet legtbbet hozza ki. „Nagyszer dolog olyan valakivel egytt dolgozni, aki specialistja a komdinak, s pontosan tudja, hogy a vgjtki idzts hogy mkdik a filmen.” – mondja Broadbent Coraci-rl.

Ewen Bremner, egy skt sznsz, aki kemny-rajz alaktsairl ismert, olyan filmekben, mint a Trainspotting, Black Hawk Down (Slyom vgveszlyben), Fix felgyel nagy tmegnpszersgnek rvend szerept jtssza. „Ewen valban meglepetst szerzett, s ez a legkevesebb, amit mondhatok.” – mondja Bill Badalato. „Rendkvl intenzv kortrs drmkban jtszott, de itt, ebben a kosztms darabban, risi mdon komdizik.”

A gonosz Fix, akit Lord kelvin brelt fel, hogy kvesse a Fogg-fle hrmast a Fld krl s akadlyozza meg, hogy megnyerjk a fogadst, lnyegben egy ember, akit gy hasznlnak, mint egy klvv a homokzskot. „Minden egyes alkalommal, amikor csak megjelenik, vgl gy vgzi, hogy a fldhz kenik.” – mondja Bremner. „Mindig olyan helyzetbe kerl, amely mr tl nehznek bizonyul a kpessgeihez kpest, de mindig azt hiszi, hogy uralja a helyzetet.”

„Megprblom ket letartztatni, de ezt mindegyik fordulban megakadlyozzk.” – folytatja Bremner. „Ahnyszor kidugom a fejem, annyiszor csapnak le rm szrnysgesen.” Ha ppen nincs ppp verve, meggetve, sszeverve, sszezzva, vonszolva, agyontaposva, sszetrve vagy gy ltalban nyomorsgos llapotban, akkor Fixnek „pletekrl kell leugornia, ablakokbl kell kiesnie. Sz szerint kirugdosnak szguld vonatokbl. Minden borzalom s rossz dolog, ami csak megtrtnhet, az megtrtnik velem ebben a filmben. Jackie pajzsknt is hasznl engem, s fegyverknt is.”

Minden szrnysg ellenre, amit Fixnek ki kell brnia, Bremner elismerssel adzik Jackie Channak, aki a jelenetek sok szrny rszlett dolgozta ki. „Jackie Chan fantasztikusan gyes s mulatsgos kpsorokat koreograflt minden jelenethez, amelyben szerepeltem.” – mondja Bremner. „Tnyleg nagyon jl felptett, belltott jelenetek – Jackie gy lltotta ssze ezeket, hogy nemcsak gy egyszeren kiesel az ablakon, vagy kapsz egy nagyot a fejedre. Minden gy volt kidolgozva, hogy minden egyes msodperc jabb komikus katasztrft hozott. Nagyszer volt.”

Mintha a szereplgrda mr eddig is nem lett volna elgg sziporkz, John Cleese, a legends komikus, s Will Forte, a szombat esti l adsok rendszeres szereplje is meghvst kapott az egyttesbe. Cleese elmondja, hogy „egy, az 1885 krli idkbl val londoni rendrt alakt; ez egy nagyon rgi stlus, divat fick, nem tl okos.” Forte jtssza az fiatal s naiv pajtsnak szerept.

„Affle knyv vgi jelenetekben vagyunk, amelyeket tulajdonkppen tegnap este meg ma reggel rtunk.” – teszi hozz Cleese, bizonytva hresen szraz humort. „Ez mr csak gy van az effle filmekben. Kt httel ezeltt mg azt hittem, hogy egy francia lghajst jtszom.”

Forte, az amerikai sznsz szmra, bmulatot kelt volt John Cleese-zel egytt jtszani. „Mindig blvnyoztam, a pldakpem volt, s egyben komikusi inspirci is.” – mondja Forte. „Minden filmjben nagyon tetszett. Ebben a filmben annyira mulatsgos – nehz volt nevets nlkl megllni, mg a jelenetek kszltek. Olyan nagy megtiszteltets, hogy dolgozhattam vele.”

Ian McNeice, brit sznsz jtssza a londoni rendrfnk, Kitchner ezredes szerept. „ aztn tnyleg egy nevetsges idita. Egy bohc.” – mondja McNeice az ltala alaktott figurrl. „Mindent elront, s minden rosszat magra von. Szrny idket l t… egszen a vgig.

A hong kongi szlets Karen Mok, zsia egyik legnpszerbb sznsznje, soha nem fogja elfelejteni, hogy Jackie Channal dolgozott egytt, akivel egy brilins kzd-jelenete van a filmben. Els angol nyelv filmjben Mok Fang tbornok szerept jtssza, akit a sznszn gy jellemez, mint „valban szigor s fenyeget. Termszetesen egy ni gonosztev, ami csak mg rdekesebb teszi a figurt. Mindig j dolog a rosszat kpvisel figurt jtszani, s Jackie ellen harcolni az egyik filmjben az egyik legklasszabb dolog, ami csak ltezik.”

A 80 nap alatt a Fld krl cm filmet a nhny perces, illetve nagyon rvid idre megjelen sznszek meglep vlasztka csak mg tovbb fszerezi. Kztk van Arnold Schwarzenegger, Kalifornia kormnyzja, aki Hapi herceg, egy remnytelenl hi trk herceg szerept jtssza, aki odavan Monique-rt.

A kormnyz, aki korbban mr dolgozott Hal Lieberman producerrel a Terminator 3: Rise of the Machines (Terminator 3 – A gpek felkelse) cm filmen, alig vrta, hogy egytt dolgozhasson a szereplkkel s a stbbal. „Nagy csodlja vagyok Jackie Channak.” – mondja Schwarzenegger. „Frank Coraci fantasztikusrendez, mert tnyleg nagyon jl megrendezi a jeleneteket. A legjobb alaktst hzza ki a sznszekbl, s nagyszer a vgjtk mfajban.”

A filmben Kathy Bates Viktria kirlynt szemlyesti meg, s szerepelnek Macy Gray s Mark Addy nekesek is.

Rob Schneider, aki jtszott Coraci The Waterboy (A vizesnyolcas) cm filmjben is, mint egy enyhn polatlan illat hobo jelenik meg a filmben, aki Phileas-t koldulni tantja. „Franknek nagyszer rzke van a komdihoz,” – mondja Schneider, „Steve Coogannak pedig az idztshez. Nagyszer dolog vele jtszani. szletett komikus, termszettl fogva az. maga Phileas. Az ember nem tud magnak jobb komikus sznszpartnert kvnni.”

Megkezddik a forgats Dl-Kelet-zsiban

A 80 nap alatt a Fld krl cm film forgatsa Thaifldn kezddtt, az ott szoksos tikkaszt hsgben. A forgats els napjn a stb tbb mint 700 fsre duzzadt. „A stdi szmra is, meg neknk, a forgatson dolgozknak is a tanulsi folyamat rsze volt, hogy rjjjnk, hogy mi kell ahhoz, hogy a Fld klnbz pontjain egy adott munkt el tudjunk vgezni.” – mondja Billy Badalato gyrtsvezet. „Mindentt ms volt a helyzet, ahov csak mentnk.” Szerencsre, teszi hozz, a 700 fs stbbl, akik megjelentek a helysznen az els nap, legtbbszr azrt nem maradt tbb mint 500.

Az 52 Celsius fokos hsg s a projekt risi lptke ellenre Coraci a forgats knnyed lgkrt mindvgig megrizte.

„Ritkn dolgoztam olyan rendeznek, akit a sznszek ennyire tiszteltek volna.” – jegyzi meg Bill Badalato. „Kemnyen dolgoztunk. Hossz rkon t dolgoztunk. De rmmel mentnk dolgozni minden nap, mert Frank remek vezet.”

Mikzben Jackie Chan csodlta Coraci nyugodt termszett, hozzteszi: „Frank tnyleg a filmre koncentrl. Ebben nagyon j. Nha mg tantott engem kzdeni. Tele van energival.”

Chan sajt tlrad energija s profizmusa valsggal raglyos volt a stb krben, s sokan felismertk, hogy a Coraci/Chan ketts nyer kombinci.

„Jackie Channal filmet kszteni nagyszer dolog, mert tnyleg alaposan ismeri az akcifilm minden csnjt-bnjt.” – mondja Tom Lewis vg. „Igazi mester, mert a trtnetmeslshez s a komdihoz; fantasztikusak az sztnei. Nagyszer dolog Frankkel egytt dolgozni, mert tudja, hogy hogyan kell egy jelenetet dinamikusan megkonstrulni; tudja, hogy az akcit hogyan kell szervesen beleszni a sztoriba. is, s Jackie is mindig hrom lpssel elre gondolkodnak.”

Thaifld szolglt helysznl Lanzhou, Passepartout Knban lv otthona megjelentshez, ahov a hsges inas visszajuttatja a faluban oly nagyra rtkelt jade Buddha szobrot. Perry Blake ltvnytervez, aki mr korbban is dolgozott Coraci-val a The Waterboy (A vizesnyolcas) s a The Wedding Singer (Nszok sza) cm filmeken, felptett egy olyan knai falut a thaifldi hegyek lbnl, ami bmulatba ejtette a szereplgrdt s a stbot. „Ltvnyos volt, mg a tvolbl is.” – mondja Steve Coogan. „Ez egy csodlatos rgi falu, gynyren felptve, gynyren kitallva.”

Ebben a faluban trtnt, hogy Blake s Coraci sszetzsbe kerlt az egyik Buddha bikval, ami az egyik jelenetben egy szekeret hzott. „Az egyik nap Frank s n a knai falu fel stltunk, s lttuk ezt az risi bikt, amint szguld vgiga futcn.” – emlkszik vissza Blake. „Mindjrt arra gondoltunk, ’hha, ez nagyon eredetinek tnik.’ Hirtelen embereket lttunk rohanni a szlrzsa minden irnyba. A bika egyre vadabb s dhdtebb lett. A bika szguldott, s az emberek megprbltak kitrni az tjbl. s akkor rjttnk, hogy a bika tulajdonkppen elszabadult. Beugrottunk egy pletbe, s a bika elviharzott mellettnk. Kb. 25 percbe telt, mire sikerlt megfkezni.”

A stb ngy s fl htig forgatott Thaifldn, idnknt a fvrosban, Bangkokban llomsoztak; s voltak a dlen fekv vrosok kzl Phuketben, amit az „Andama tenger gyngyszemnek hvnak eredeti llapotban lv tengerpartja miatt, valamint Krabi-ban. „Tnyleg minden jl ment. Szerencsnk volt, s fantasztikusan nz ki.” – mondja Coraci. „A ltvnyterv s a fnykpezs tnyleg megmutatja, hogy mirt is mentnk Thaifldre.”

Ezutn a forgatcsoport Eurpba kltztt. A Berlinben forgatott egyik kulcsjelenet a trtnet cscspontjt kpez esemny volt, amikor Fogg, Passepartout s Monique a repl szerkezetkkel, sok szz nz jelenltben fldet rnek, vagy zuhannak, Londonban, a Kirlyi Tudomnyos Akadmia lpcsin.

Perry Blake ltvnytervez ezt mondja: „Vgeztnk egy kis ksrleti zuhanst. Nem volt teljes sebessg, mgis… Volt egy gigantikus darunk, ami tbb mint 30 m magas volt. Ez hossz plyn mozgott, gyhogy nemcsak bevinni tudtuk a repl szerkezetet az adott helyre, de le is tudtuk ejteni s kellen kontrolllva.”

A jelenetre Berlinben, egy nagy tren kerlt sor. A tr, Blake szerint, olyan „Trafalgar Square-szer” volt. „Fantasztikus helysznnek bizonyult, mert nemcsak nagyon ltvnyos volt s nagyszabs, de a teret a hres ptsz, Karl Frederick Schinkel ltal tervezett opera plete fogta kzre, s ez az plet volt a filmben a Kirlyi Tudomnyos Akadmia.” A tr egyik ldala nem volt ennyire j, gyhogy itt megptettk sajt 12 m magas, 66 m hossz pletnket, ugyanabban a stlusban. „Megprbltunk a tbbi plethez ill sznt s stlust s hangulatot kifejezni, aztn fkat helyeztnk el, hogy azok foglaljk egysgbe az egszet, s egyben kssk is hozz a trhez. Majdnem minden irnybl tudtunk felvtelt kszteni.” – mondja Blake.

A trkk, amivel a modern pleteket elrejtettk a szem ell ennek a fontos jelenetnek a forgatsa alatt, egy risi oroszln volt. „ptettnk egy tlmretezett talapzatot, s n egy risi mret oroszlnt formztam, amit erre helyeztnk. Kerekre volt szerelve, gy knnyen mozgathattuk.” – mondja Blake. A kamera-lls szgnek vltoztatsval, s az oroszln klnbz pontokon val elhelyezsvel a film alkoti szmos szerkezetet el tudtak tntetni a ltvnybl.

Grlitzben, egy Dl-Nmetorszgban lv kisvrosban is forgattak, mert olyan volt, mint amit a modern vilg mg nem rt el, meg sem rintett. „Kicsiny, csodlatosan szp kis kszerdoboz ez a vroska,” – mondja Blake. A vroska don utci francia vrosok utcinak megjelentsre szolglt. Rvid forgatsra kerlt sor Nmetorszgban, gymond egy „hts udvar”-ban, ami san francisci helyszn lesz a filmben.

A forgats alatt a 80 nap alatt a Fld krl cm filmmel is megtrtntek a szoksos kis katasztrfk, amelyekre az ember egy ilyen nagysgrend vllalkozsnl szmthat. Nemcsak arrl volt sz, hogy a vilgon sokfel, sok klnbz helysznen forgattak, hanem sok klnbz nyelven kellett dolgozni, mindig ms tolmcsokkal. „Amerikai helyszneken a nyelvet s a kultrt mintegy kszen kaptuk.” – mondja Phyllis Alia. „Ennl a filmnl ott a helysznen, munka kzben kellett megtanulnunk, hogy mi tud mkdni egy thai, vagy egy nmet stbbal, s mi nem. Forgattunk Thaifldn, s Frank mondott valamit a sznszeknek, aztn meglltunk, s t klnbz tolmcs fordtott t klnbz csoportnak mandarin knai, kantoni knai, thai, stb. nyelvre.”

De a 80 nap alatt a Fld krl forgatsa alatt nhny valban egyedi kihvssal is szembesltek – nevezetesen ekkor trt ki az iraki hbor s a madr influenza-jrvny.

„Ezek megerltet, prbra tev idk voltak mindenki szmra, s a sznszek s a stb sszebjtak, mintha egy jonnan rkbefogadott csald lettek volna. Azt hiszem, hogy vgl a ms kultrk irnti nagyobb tisztelet s megrts rzse lett az eredmny.” – mondja Alia. „Beszlgettnk arrl, hogy hogyan rznk ms emberek s ms orszgok irnyban, s hogy ezeket hogyan kpviseltk egszen nyltan a CNN adsaiban. A 80 nap alatt a Fld krl cm filmben tett utazs ppen ennek szellemben, a nyitott szemmel ms kultrk fel forduls szellemben trtnik, s ezrt volt ez a filmalkotsi folyamat valban klnleges lmny mindannyiunk szmra.”

„Itt az ideje, hogy a szvnkre leljnk ms kultrkat is, hogy ez a vilg kisebb helly zsugorodjk.” – mondja Frank Coraci. „Ezrt akartunk olyan filmet kszteni, ami sszehozza az embereket.”

Hal Lieberman producer egyetrt azzal, hogy a film klnsen idszer napjaink vilgnak feszltsggel teli lgkrben. „Nehz idket lnk, s a mi filmnk, a lnyegt tekintve, a kedvessgrl, a nagylelksgrl s a szellem erejrl szl szerte a vilgon. Ez szp trtnet, ez szp zenet. Azt hiszem ez a film a lelknk legjobb rszhez szl, mert mindentt a vilgon vannak emberek, akik tallkoznak, kapcsolatba lpnek s trdnek egymssal.”

„Ez nagyon idszer film.” – mondja Steve Coogan. „A vilg sok problmt megtapasztalt mr, s ez az egyik mdja annak, hogy az embereket sszehozzuk. Ez egy egysgbe forraszt, nagyon pozitv ltsmd, ami a vilgot egyetlen globlis falunak ltja.”

Mikor az alapvet rsze a forgatsnak befejezdtt, a stb olyan messze es helysznekre ment, mint Prizs, Ausztria, Angliban Cornwall, a kaliforniai sivatag s a knai Nagy Fal, hogy ott tovbbi felvteleket ksztsenek – a film felvtelei 10 klnbz orszgban kszltek, s szmtgpes kpeket csak abszolt szksg esetn ksztettek. „A dolog arrl szlt, hogy tnyleg ott legynk a helyszneken.” – hangslyozza Coraci. „Ez olyan film, amilyet tbb nem lehet ltni… ez a film visszalps valami rgihez, a mai technolgia felhasznlsval.”

Vizulis effektusok

A szmtgppel ellltott kpek korltozott alkalmazsa ellenre, a vizulis effektusokkal foglakoz teamnek mindig volt munkja a 80 nap alatt a Fld krl cm film ksztse sorn. „A munknk szles sklt lelt fel.” – mondja Derek Spears, a vizulis effektusok felgyelje. „Mindenflt csinltunk: drtok eltvoltsa, fejlett 3-D (hrom dimenzis) figura animci virtulis krnyezetben, teljesen realisztikus globlis megvilgts tpus vilgtsi modellek, rszecske szimulcik, vzfelszn szimulcik s tmegjelenetek szimulcija.”

A VFX csapat mg messzebbre ment egy sor olyan technolgia esetben, amelyekben mr mesternek szmtanak, mint pl. a tmeg szimulcik s a fejlett vilgtstechnika. „Megprbltuk mg egy kicsit realisztikusabb tenni ezeket.” – mondja Spears.

Mindazonltal egy kosztms filmben a specilis effektusok egyedlll clt szolglnak. „Megprbltunk gy illeszkedni a film szvetbe, hogy szre se vegyenek bennnket.” – magyarzza Spears. „Ez pont az ellenkezje annak, amit az emberek vizulis effektusnak gondolnak – azaz valami, ami nagy, izgalmas, s amit kln nzni kell. Ebben az esetben ez tnyleg ppen csak valami olyan, ami segt a trtnet elmondsban.”

A munka rszt kpezte az is, hogy modern pleteket a korszak stlust mutat festmnyekkel helyettestsk, a Taj Mahaltl Prizs ltkpnek krvonalig, hogy digitlisan hozzanak ltre pleteket, s a felvtelek hatst veggel s porral fokozzk. „Ez nem ms, mint a trmelk s az aprlkos rszletek.” – magyarzza Spears. „Mi hozztesznk egy csipetnyi veszlyt.”

A lggmbs jelenetek s a repl szerkezettel kszlt jelenetek bizonyultak a legnehezebbnek a vizulis effektusok team szmra, mert ezekben a 3-D krnyezet a szmtgppel ellltott kpekkel s az l akcival tvzve volt jelen, s mindehhez jttek mg a szmtgppel generlt emberi alakokat is. Egy valsgos, s egy digitlis repl szerkezet is hasznlatban volt. A digitlis repl szerkezet megalkotsa majdnem hat hnapot vett ignybe. Eredetileg egy valdi repl szerkezetet ptettek Pukhetben, Thaifldn, gyhogy a vizulis effektusok szakembereinek volt mibl kiindulniuk.

„Errl a valdi darabrl,” – magyarzza Susan Zwerman, a vizulis effektusok producere, „mreteket vettnk, fnykpek s mozgfelvtelek kszltek rla, s ennek alapjn egy modellt ptettnk a repl szerkezetrl. A szvetet befestettk s animltuk. Ez sok-sok munka sok-sok rtegt jelentette. Radsul digitlis sznszeket kellett teremtennk, akiket a szerkezetbe ltettnk.”

„Olyan technikt hasznltunk, amit valjban soha mg nem hasznlt senki.” – folytatja Zwerman. „Teljesen digitlis, szmtgp generlta embereket alkottunk, akik teljesen digitlis, szmtgp generlta krnyezetben dolgoznak. Szmtgppel alkottunk repl szerkezeket s lggmbket, szmtgppel kszlt emberekkel egytt. Nagyon nehz munka volt – de ez teszi a szmomra rdekess s oly lvezetess a munkt, megprblni, s aztn sikeresen megvalstani valamit.”

A ltvny a 80 nap alatt a Fld krl cm filmben

A helyszn-kutats egyik hossz, cenokat tvel repltja sorn, emlkszik vissza Perry Blake ltvnytervez, s Frank Coraci Fogg repls menetfelszerelsrl kezdett beszlgetni, ami – gy tnik – minden inast elriasztott mellle, amg Passepartout fel nem tnt. „Arrl beszltem, hogy nagyon futurisztikus legyen, mintha Phileas tnyleg messze elre tekint gondolkod lenne, nem csak az 1880-as vekbl val lmodoz.”

Tovbb gondolva s kiterjesztve Blake eredetileg a menetfelszerelsre vonatkoz javaslatt, a du eldnttte, hogy milyen lesz a film ’vizulis nyelve’. A kt urat az 1950-es vek kpi vilga vonzotta. „Tetszett neknk az 50-es vek, mert az olyan idszak volt, amikor az emberek megprbltk elre vetteni, hogy milyen is lesz a jv. Az ember repl csszealjakat ltott, s raktkat, meg ilyesfle dolgokat.” – mondja Blake. „Megprbltuk ezt egy 1880-as vekben jtszd filmbe integrlni. Ez volt a ’jv a mltban’.”

A ’jv a mltban’ gondolata vgighzdik a filmen. A film alkoti klcsnztek az 1880-as vektl kezdve egszen 2100-ig minden idszakbl. „Megprbltunk mr ismert dolgokbl venni rszeket, gyhogy ha a film klnbz elemeit ltod, azt gondolod majd, ’aha, taln ez a dolog innen szrmazik. Ha Phileas Fogg tnyleg feltallta az elst, akkor ebbl gy lett valami ms.” – mondja Blake.

Egy film, ami annyira ssze nem ill kifejezsekkel jellemezhet, mint „kosztms”, „kort megelz”, „klasszikus” s „jv a mltban”, a 80 nap alatt a Fld krl igazi kihvst jelentett az operatr, Phil Meheux szmra. Frank Coraci rendez elhatrozta, hogy „elkel, finom, hiteles, korabeli ltvnyt akarunk… sznes, de piszkos legyen. Phil Meheux nagyszer volt, mert a modern kamerallsokat korabeli vilgtssal kombinlta.”

Coraci a kosztms, korabeli s a nem-kosztms hibridjre trekedett mindvgig a filmben. „Bizonyos dolgokat az adott idszakbl vettk, aztn a stlust kicsit mshonnan.” – mondja a rendez. „Phileas kinzse majdnem a 60-as vek divatja szerinti. A sisakja majdnem olyan, mint egy grdeszkz buksisakja. Jackie motorszemvege a snowboardnl hasznlt szemvegekre emlkeztet engem.”

A rendez azt is akarta, hogy a film sznekben gazdag palettval dolgozzon, anlkl, hogy tlpne a gyerekessg hatrn. „A szneket egy adott sklbl vettk, s aztn valahogy ragyogv tettk azokat,” – mondja Blake errl a folyamatrl, „de aztn meg megregtettk, gyhogy sok mindenbl kevertk ssze a ltvnyt.”

Anna Sheppard jelmeztervez segtett megteremteni a film nnepi hangulatt. A The Pianist (A zongorista) s a Schindler’s List (Schindler listja) cm filmekrt mr ktszer is Oscar djra jellt Sheppard mr dolgozott Jackie Chan-nal a Shanhai Knights (Londoni csaps) cm filmen.

„Ez nagyon szokatlan projekt volt a szmomra, mert engem affle hbors specialistnak tartanak, amita n terveztem a The Pianist (A zongorista), a Schindler’s List (Schindler listja) s a Band of Brothers (Az elit alakulat) cm filmek jelmezeit.” – mondja Sheppard. „Ez egszen ms, ezrt is lveztem annyira.”

Sheppard tobzdott a mvszi szabadsgban, amit a 80 nap alatt a Fld krl cm filmen kapott. „Ebben a filmben repl szerkezetek vannak, meg ms tallmnyok, nyilvnvalan mind egy tndrmesbl pottyantak ide. A kosztms, korabeli filmek jelmezeirl msknt kell gondolkodni. Nem kell kteleznek reznem, hogy minden szablyt betartsak. A szablyokat igazthatom a film kvetelmnyeihez.”

Habr a kutatmunka az elkszletek fontos eszkze minden film esetn, Sheppard ezt mondja: „Ennl a filmnl nagymrtkben a korszakra vonatkoz sajt rtelmezsed szmtott igazn.”

Mg egy ilyen szrnyal kpzelet filmnl is alapvet fontossg a jelmez a sznszi alakts szempontjbl, hangslyozza Sheppard. „Ha tizenkt rn t kell viselni ezeket a korabeli ruhkat, az megvltoztatja az ember hozzllst a ruhkhoz, s mr gy rzi, hogy abban a korban l. Minden annyira ms.” – magyarzza. „gyhogy nemcsak arrl van sz, hogy ilyen mdon ltztetjk fel az embereket, hanem arrl is, hogy a sznsz hogyan reagl a jelmezekre – ezekben a ruhkban msknt jrnak, msknt lnek le, msknt viselkednek.”

Olyan jelmezeket tervezni, amelyek annyira eltr orszgok jellegzetessgeit tkrzik, mint India, Kna s Anglia, igazn nagy feladat volt. Megtallni az anyagokat, aztn befesteni s kellen patinss tenni ket, fradsgos folyamat volt. De megrte. „Azt hiszem, nagy megelgedst okoz az embernek, ha a vsznon 300 embert lt, akik mind olyan jelmezeket viselnek, amit mi teremtettnk a semmibl.”

Steve Coogan volt Sheppard egyik legnagyobb csodlja. „Az egyik f ok, amirt elvllaltam a szerepet, az az, hogy a ruhk annyira jk!” – trflkozik Coogan. „Van egy nagyon meghatroz tnyez, amikor egy szerepet jtszom. Ez nem a forgatknyv, hanem hogy mennyire jk a ruhk! s a ruhk ebben a filmben tnyleg nagyszerek.”

Habr Christine Blundell, a frizurk s a smink tervezje mr szmos kosztms filmen dolgozott, a 80 nap alatt a Fld krl cm film bizonyos akadlyok el lltotta a mvszt. „A viktorinus Londont elg jl ismerem. De a viktorinus kor szerte a vilgon? Itt a dolog egy kicsit furcsa lett. Mindegyik orszg sajt kis csalafinta divatjt valahogy megjelenteni, ht ez elg nehz volt. De megoldottuk.” Blundell szmos klfldi orszg klnbz forrsaival s Shepparddal is szorosan egyttmkdtt, „s valahogy sszeraktuk a dolgot.”

A 80 nap alatt a Fld krl cm film Tom Lewis vgnak a negyedik kzs munkja Frank Coraci-val. „Ez a film sokkal nagyobb szabs, s tmjt tekintve is gazdagabb, mint a korbbi filmek, amelyeken egytt dolgoztunk. Akci elemek is vannak benne, s nagyon szp jellemfejlds is. gyhogy nagyon izgatott voltam, hogy dolgozhatom rajta.”

„Ez hatrozottan csald-bart film.” – teszi hozz Lewis. „A humora nagyon mulatsgos. Aranyos s harsny, de nem pt tlzottan a helyzetkomikumra. Gyerekeknek s felntteknek egyarnt rdekes.”

Phileas Fogg fantasztikus tallmnyai

„Amikor elkezdtk a filmet felpteni, tnyleg azt akartuk, hogy mulatsgos legyen.” – mondja Perry Blake. „Ez csaldi film, s azt akartuk, hogy a szlk legalbb annyira lvezzk, mint a gyerekek.”

A film javarszt Fogg kicsit bolondos tallmnyainak ksznheti, hogy szleskr rdekldsre szmthat. A film alkoti olyan kpet akartak kialaktani Foggrl, mint aki affle jindulat, de rlt tuds, aki a klnbz tallmnyait azokbl a dolgokbl barkcsolja ssze, amit a garzsban tall. „n is kitalltam, gymond elgondoltam dolgokat, amikor kis src voltam.” – mondja Blake. „s ilyen mindenfle, szedett-vedett dolgokbl lltottam ssze ezeket. gyhogy tnyleg azt akartuk, hogy Fogg tallmnyai gy nzzenek ki, mint amiket vletlenl tallt dolgokbl ksztett.”

Fogg j hasznt veszi a tallkonysgnak, amikor meg kell alkotnia a repl szerkezetet, mikzben az Atlanti-cenon menekl egy gzhajn. Fogg repl szerkezete a hajn tallt klnbz dolgok szdletes vlasztkbl kszlt: vitorlk, rbocok, pallk; a propeller evezlaptokbl ll.

Perry Blake maga el kpzelte Fogg menetfelszerelst, amikor ppen 1000 m magasan a levegben, helyszn-keres replton voltak. „Kinztem a replgp ablakn s lttam ezeket a lkhajtsos jet motorokat. gy gondoltuk, hogy jpofa lenne, ha ez a menetfelszerels olyan lenne, min egy nagy jet valakinek a htn, tnyleg tlmretezett, rletesen nagy mretben. Ez volt az egyik els rajz, ami errl kszlt. Ahogy aztn tovbb alaktgattuk, azt gondoltuk, hogy mirt is ne olyan dolgokbl lltannk ssze, amik ott vannak a keze gyben. gyhogy beptettk a szerkezetbe a hordt, mint f rszt, amibl mindenfle dolog jn ki – csvek, tmlk, amik gy nznek ki, mintha egy szaxofonbl vagy trombitbl szrmaznnak, br hevederek, amiket a lovrl szerzett…”

Tovbbi tallmny Fogg bels gs motorja, aminek az zemanyaga bab. „Egy szoksos kocsit vettnk, s felturbztuk a teljestmnyt. Azt akartuk, hogy modernnek tnjn, de mgis az adott korbl valnak.” – mondja Blake. Majdnem gy nzett ki, mint egy nagy sebessgre tptett rgi aut, „egy nagy batr, aminek egy kipufogcs ll ki az oldaln. Ragyog metlkkre festettk.” Mihelyt kszen llt, Blake s msok is elszeretettel vezettk, mondvn, hogy prbautat tesznek vele.

A „vrosi kzlekedsi eszkz”, az in-line grkorcsolyk korai vltozata, Fogg egy msik tallmnya. „Azt a benyomst akartuk kelteni, hogy htrament a hza hts traktusba, vagy az alagsorba, s ott egy kis kocsirl maradt rgi kerekeket tallt. Fogta a kerekeket, s rszerelte a csizmjra, s gy kszlt ez a csodacip.” – mondja Blake.

„Ez a film olyan idszakban jtszdik, amikor majdnem mindegyik nagy felfedezs, tallmny szletett.” – mutat r Frank Coraci. „ez az egsz film arrl szl, hogy Phileas hisz az lmaiban s van hozz btorsga. Nhny tallmnya vekkel ksbb valban ltezni fog, s hasznlatban lesz.”

Egy hihetetlen utazs

Vgs soron a 80 nap alatt a Fld krl cm film a lehet legjobb csaldi szrakozst gri: akci, kaland, szerelem s komdia, megnyer figurk trtnetn keresztl, akik mg nhny tanulsggal is szolglnak, nhny dolgot megtanulnak a film sorn.

„Phileas sok mindent megtud sajt magrl, a vilgrl, s Monique rvn a mvszetrl is.” – mondja Steve Coogan. „Monique-ba bele is szeret. gyhogy olyan dolgokrl is tudomst szerez, amelyekre nem lehet tudomnyos magyarzatot tallni. Megtanul nhny dolgot az letrl.”

„Az is rsze a film ltal pldzott zenetnek, hogy ha szlested a ltkrdet s bvted a tudsodat a legklnbzbb httrrel rendelkez emberekre vonatkozan, akkor teljesebb s egsz emberr vlsz magad is.”

„Nagyon kevs az olyan film, amit tnyleg az egsz csald egytt elmehet megnzni.” – mondja Bill Badalato. „Ezt a filmet mindenki megnzheti, s jl is fogja rezni magt. A vgjtk nagyszer. Oly sok nagy akcifilm s horrorfilm utn, azt hiszem, ez olyan, mintha friss levegt szippantannk.”

„A 80 nap alatt a Fld krl cm film mindenki szmra kszlt, mindenkihez szl.” – mondja Rob Schneider. „Mindenki lvezi majd a filmet, mert gynyr tjak, ltkpek vannak benne, csodlatos a szereplgrda, s az egsz vilgot bejrhatja az ember. Ez egy nagyszer epikus, csaldi kalandfilm, mulatsgos s remek a sztori. Ez mind megvan a 80 nap alatt a Fld krl cm filmben.”

„Amikor elmsz megnzni egy filmet, akkor meg akarsz lepdni, azt akarod, hogy kvncsiv tegyen a film.” – teszi hozz Jim Broadbent. „Ez a film mindenkihez szl. gy rtem, ez egy Jackie Chan film. De szerepel benne Viktria kirlyn is. Csodlatos – nagyon invencizus, remek jtk.”

„Ez egy vad, rendkvli kpzelervel teremtett utazs, ami az sszes kultrt felleli, rtkeli az igaz bartsgot s megmutatja, hogy hogyan segthetnk egymsnak, ha megvan a btorsgunk ahhoz, hogy tljk az lmainkat.” – mondja frank Coraci. „Ez olyan film, amely az emberisgnek ppen most nagyon a javra vlhat.”

 
vegtigris
 
vegtigris 2
 
Harry Potter s a Blcsek Kve
 
Harry Potter s a Titkok Kamrja
 
Harry Potter s az Azkabani Fogyoly
 
Le a fejjel!
 
A Buks Hitler utols napjai
 
Ilyen a boksz
 
Addig jr a kors a ktra…
 
Reszkess Amerika!
 
Brgyilkos a Szomszdom
 
Simpatico
 
Az vszzad gyermekei
 
Csajok a cscson
 
Angyali szemek
 
Banditk
 
AZ GRET MEGSZLLOTTJA
 
Felprgetve
 
Star Wars trilgia

www.akioldala.gportal.hu

 
A Karib tenger kalzai-A Fekete Gyngy tka
 
Arthur kirly
 
A kismen
 
Kjutazs
 
Filmek
 
2020:A tz birodalma
 
Garfield
 
Kutyabajnok
 
Nagy Sndor,A hdt
 
Zorro larca
 
Daredevil-A fenegyerek
 
n,a robot
 
Amerikai Pite
 
Penge II
 
Pearl Harbor-Az gi hbor
 
Jgkorszak
 
Stt zsaruk 2
 
Taxi 2
 
Taxi
 
Taxi 3
 
n a km
 
Filmek 2
 
Tapl Tlap
 
80 Nap alatt a Fld krl
 
NYCKER!
 
Nycker videoklipp


Flash (.swf) => Kis (3MB) - Kzepes (8MB) - Nagy (11MB)
Ha le akarod menteni PC-re, akkor: jobbKlikk, majd Ments msknt
Mpeg (.mpg) => Nagy (20MB)

 
Charlie Angyalai - Teljes Gzzal
 
Grimm
 
Harry Potter s a Tz Serlege
 
King Kong 2005
 
Narnia Krniki - Az oroszln, a boszorkny s a ruhsszekrny
 
Mtrix
 
A ht kpe
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG