Tnyek s feltevsek
Nagy Sndor nemcsak katonai gniuszval hdtotta meg a vilgot, hanem az ideljaival is. vszzadokon t beszltek arrl, amit nem egszen 33 ve alatt vghez vitt. Teljestmnye minden mrtk szerint lenyûgzõ volt. Birodalma magban foglalta - rszben vagy egszben - a mai Grgorszg, Albnia, Trkorszg, Bulgria, Egyiptom, Lbia, Izrael, Jordnia, Szria, Libanon, Ciprus, Irn, Irak, Afganisztn, zbegisztn, Pakisztn s India terleteit. Hallakor a birodalom tbb mint 5 milli ngyzetkilomtert tett ki. Nagy Sndor alakja szmos rs, trtnelmi, fikcis, pszicholgiai, katonai mû trgyt is kpezte. m egy 40 vvel ezelõtti ksrlettõl eltekintve senki sem vllalkozott arra, hogy rendkvli lett vszonra vigye.
"letem legizgalmasabb feladata volt elmeslni egy olyan trtnetet, melyet egyes felttelezsek szerint nem lehet elmeslni - mondja Oliver Stone. - Mind kzl eddig ez a film volt a legnagyobb kihvs szmomra. Klns, hogy annyi vszzad utn olyan kevs ksrlet trtnt Sndor letnek dramatizlsra. Az egyik elmlet szerint azrt, mert bizonyos rtelemben tlsgosan nagy volt, az lete tl hatalmas. gy rzem, Robert Rossen 1956-os filmje Richard Burton s Fredric March fõszereplsvel a grg jelenetekben kifutotta magt, s erejt vesztette, mire Perzsia meghdtshoz rt. Sndor letnek utols veit, amikor sok rdekes s fontos esemny trtnt, teljesen figyelmen kvl hagyta, holott azokban az vekben risi vltozsok mentek vgbe benne s a vilgban.
Ez a nyolc elveszett v Sndor letnek egyik legfontosabb idõszaka, tkeressnek ideje volt; erre az idõszakra vonatkozan tbb a feltevs, mint a tny, mi is jrszt feltevseinkre hagyatkoztunk. Egy fiatalember, egy herceg, ksõbb egy kirly trtnett prbltuk elmeslni, aki nagy kzdelmet folytatott mindkt szlõjvel, az rkkbe lpett, s megvalstotta legtbb lmt.
Mindenki azt magyarzza bele az alakjba, amit akar - folytatja a rendezõ. - Taln nagyobbnak ltjuk, mint amilyen valjban volt. Ktsgkvl sok bizonytk utal trtnelmi nagysgra. A rla szl trtneti tuds kis rsze megbzhat, s ez elg ahhoz, hogy igazolja a forgatknyvben lertakat."
Stone-t gyerekkora ta elbûvlte Nagy Sndor alakja, s az egyetemi vek alatt tanult grg mitolgia hatsra vekig egy rla szl filmrõl brndozott. Az eposzi forma, a grg trtnelem s mitolgia hatsa nhny korbbi filmjben is tetten rhetõ, gondoljunk csak a fiatal katonk odsszeijra A szakaszban, Jim Morrison dionszoszi kicsapongsaira a The Doorsban, vagy az amerikai futball jtkosainak modern kori gladitorokknt val bemutatsra a Minden hten hborban.
Nagy Sndor elsõsorban katona volt, de egy felfedezõ lelke munklt benne. Hossz hadjratai sorn nem csak a puszttst kereste, hanem j szerepet lmodott meg minden meghdtott trsadalomnak az j vilgrl, j emberrõl s az emberi faj j sorsrl szl forradalmi ltomsban. Br tantjnak, Arisztotelsznek a hellenisztikus kultra s valls flnyt vall nzeteitõl indult el, Sndor a gyakorlatban vgsõ soron szembeszllt mestere elkpzelseivel, amikor arra sztnzte katonit, hogy a meghdtott terletek lakival lpjenek hzassgra. Õ maga jrt elõl pldval, s vette felesgl Roxant, egy szogdiai nemes lnyt. Nagy Sndor nemcsak hdt volt, hanem bizonyos rtelemben õt magt is meghdtotta az a szmtalan kultra, melyet birodalmba beptett.
Mint minden trtneti fikci, Stone filmje is szelektv s rtelmezõ. Sndor letvel kapcsolatban mr az korban tallgatsok, legendk kaptak szrnyra, gy a korabeli forrsok is gyakran erõs fentartsokkal kezelendõek. "A dramatizls sorn vlogattam s kiemeltem ezekbõl egyes elemeket, motvumokat - mondja Stone. - Megkockztatom, Sndor volt a vilg legnagyobb idealistja, s gy v lett a vilg legnagyobb buksa is. Jval megelõzte kort. A 'barbrok' s a grgk sszebktse tl sok volt a grgknek, s ez klnsen fjdalmass tette utols veit. Sok bartot vesztett, sok rulssal kellett szembenznie, a hzassga katasztrfa volt, a szerelmi lete lenyûgzõ, ugyanakkor tragikus s szvszort. A trtnet sszelltsa szerintem megkvnja a prhuzamos trtneteket, hogy a jelenbeli Sndort a mltbeli Sndor tkrben lssuk."
"Lehetetlen Sndor rendkvli letnek esemnyeit egyetlen filmbe belezsfolni, s vannak olyan rejtlyek is, melyeket taln sosem oldanak meg - mondja a konzultnsknt kzremûkdõ Robin Lane Fox trtnsz, aki 1974-ben rt letrajzot Nagy Sndorrl. - Megrtem, mirt dnttt gy Oliver, hogy kihagy bizonyos esemnyeket, vagy mirt vltoztatott kiss az esemnyek sorrendjn. Sndor letnek vonzerejt tbbek kztt a soha meg nem ismerhetõ hinyok jelentik. Hagytam, hogy Oliver megtltse õket, mert rjttem, hogy ezek mekkora teret adnak a kpzeletnek."
A film szletsrõl
Stone tbb mint egy vtizede kszl a Nagy Sndor lett feldolgoz filmre, de rdeklõdsnek kezdete ennl jval korbbra tehetõ. "Azt hiszem, ht- vagy nyolcvesen figyeltem fel elõszr Sndor alakjra, amikor letnek egy tvenes vekbeli, gyerekek szmra kszlt feldolgozsval tallkoztam. Aztn rgvest ltni akartam a Richard Burton-fle filmet is. Nagyszerû trtnet volt egy hõsies emberrõl, aki elindul meghdtani a vilgot. Mint mindenki, sok dologbl õ is kibrndult. Voltak nagy gyõzelmei s keserû csaldsai. Rendkvl nyjas tudott lenni, de rendkvl kegyetlen is. A kudarcai tlszrnyaljk a legtbb ember eredmnyeit. Miatta kezdtem el hinni a hõskben.
Az a legszebb benne, hogy gyõztt - folytatja a rendezõ. - Sndorra legalbb kt okbl mindig emlkezni fognak: egyrszt, mert gy hdtotta meg a vilgot, hogy kzben egyszer sem szenvedett katonai veresget, msrszt pedig ltnok volt, nagy formtum s nemes lelkû ember. Õ volt taln minden idõk legnagyobb katonja, nagyobb, mint Akhilleusz s Hraklsz. E mitolgiai alakok hatsa alatt nõtt fel, gy hitt bennk, ahogy egyetlen gyermek sem."
Thomas Schuehly kzremûkdsvel Stone 1990-ben ltott hozz a hatalmas munkhoz, hogy filmre rja Nagy Sndor lett. "Nhny tves induls utn 1996-ban kezdtnk dolgozni a fggetlen Cinergi cggel s Laeta Kalogridisszel, egy fiatal amerikai grg forgatknyvrval. rtam egy forgatknyvet nllan is mg ugyanabban az vben, de nem voltam elgedett egyikkel sem. gy reztem, mg nem sikerlt megrtenem a karaktert - mondja a rendezõ. - 2000-ben aztn tallkoztam Moritz Bormannal, aki addigra egy j, nagy cg, az Intermedia vezetõje lett. Mr rgta szerettnk volna egytt dolgozni, s most megvolt mgtte az a komoly httr, mellyel bele lehetett vgni egy ilyen õrlt projektbe."
Br Stone mindig is a trtneti dramatizci keretein bell maradt, a forgatknyv rsa alatt szmos tancsad vlemnyt krte ki, kzlk a legnevesebb Robin Lane Fox volt, az oxfordi New Schoolbl. "Kzel kt ve tallkoztam elõszr Oliverrel Londonban - mondja Fox -, õ pedig krdsek znvel ostromolt. Ez a folyamat hnapokon t tartott. Mindent meg akart rteni attl kezdve, hogy a grgk hogyan viselkedtek egy vacsorn egszen a szoksokig, s hogy mit jelentett Sndor szmra Arisztotelsz. Sok trtnsz stten ltja Sndor szemlyt, s gy tartjk, csak kicsit volt tbb egy paranoid gyilkosnl. Tny, hogy tbb ezer ember halt meg a hadjratai sorn. Nem voltak szeld idõk. De el kell magyarzni, mit jelentett kvetni õt, kockztatni az letet az oldaln, mirt volt meg az a fantasztikus kpessge, hogy magval ragadja az embereket, tmegeket vonzzon a hadseregbe, mg a meghdtottak soraibl is. Ha nem sikerl visszaadni ezt a varzslatot, akkor elbuktl."
"Rendkvl nehz volt a film elõksztse - mondja Stone. - Ngy kontinensen tartzkodtunk egy idõben, s elg bonyolult volt az let a sok jszakai telefonhvssal. Az idõ jelentõs rszben a film finanszrozsi krdseivel kellett foglalkozni, s a htam mg figyelni, ahelyett, hogy elõre tekintenk."
Nagy Sndor szerepben: Colin Farrell
A cmszerepet Colin Farrell alaktja, m tlzs lenne azt lltani, hogy Oliver Stone kezdettõl fogva biztos volt a vlasztsban. "Tallkoztam Colinnal, s nagyon tetszett, de elsõre nem voltam biztos a dologban - mondja a rendezõ. - Lenyûgztt az intenzitsa, intelligens volt, s rosszfi hrben llt, ami bizonyos szempontbl j, mert nyilvnvalan szabad llekre vall.
A legtbb lers szerint Sndornak vrses-barns szõke haja s fehr bõre volt, taln volt nmi kelta bets benne. Colin azonban 'fekete r'. Ezzel kezdetben nemigen tudtam mit kezdeni, viszont amikor tesztfelvtelt ksztettnk Colinnal, csodlatos volt. Sndorhoz hasonlan benne is lzad szellem uralkodik, valamint egy harcos s egy vezetõ magabiztossga."
"Ki volt Nagy Sndor? - teszi fel a krdst Farrell. - Olyan ember, akit semmi nem llthatott meg, hogy elrje lmait, melyek szerintem sokkal tbbrõl szltak a mohsgnl s a hdtsvgynl. Egsz letben vlaszokat keresett. Sok minden elõl elfutott, sok mindennek elbe ment, legfõkppen a sorsnak. Ugyanakkor rendkvl trkeny is volt. Nagyon viharos, szenvedlyes, s ha sokak vezre s kirlya vagy, ez lehet egy sszeomls oka. Mr-mr õrlt szenvedllyel fogott brmihez. Remek lete is lehetett volna Makedniban, s lvezhette volna a kirlyt megilletõ fnyûzst. De a benne lvõ krdsek a vilg vgre hajtottk. Taln ez jelentette a bukst, de Sndor nem akart hossz letet. Akhilleusz volt a pldakpe. rvid, de dicsõsges letet akart magnak. El is rte, de milyen ron?"
Colin Farrell olyannyira eggy vlt Nagy Sndor szerepvel, hogy a stb ltalnos vlemnye szerint a felvteleken kvl is sugrzott belõle valami rendkvli. "Colin sok tekintetben Sndorr vlt, fizikai szinten egszen biztosan - mondja Oliver Stone. - Megizmosodott, felszedett pr kilt, s oroszlnknt kzdtt. Gyakran felajnlottam neki, hogy a rzsabb jeleneteket kaszkadõr vgezze helyette, de õ akart ott lenni, s amit lehetett, magra vllalt. Mindig jelen volt, a tbbi sznsz jeleneteinl is. De ami a legfontosabb, hogy õ is tlte Sndor belsõ vltozsait, s amikor egy-egy jabb szakaszhoz rkeztnk, egsz megjelensben rezni lehetett a radiklis vltozst.
gy hiszem, Colin ezt a szerepet tesztknt fogta fel - teszi hozz Stone. - Emlkeztet arra, ahogy Tom Cruise ilyen idõsen valami hasonln ment t a Szletett jlius 4-n forgatsn. Szmra a tolszk jelentette azt a prbattelt, amit Colin szmra Nagy Sndor alakja, s mindketten intenzvebb tettk alaktsukat s megjrtk a maguk poklt."
A szereplõk kivlasztsa
A filmben kzel szz beszdes szerep van, melyekre a vilg tbb pontjrl szerzõdtettek sznszeket, gy pldul rorszgbl, Anglibl, az Egyeslt llamokbl, Nmetorszgbl, Spanyolorszgbl, Franciaorszgbl, Ausztribl, Marokkbl s Thaifldrõl. A fõbb szerepekre igazi nagygykat sikerlt megnyerni. Sndor anyja, Olympiasz szerepben Angelina Jolie jelenik meg, akit a rendezõ elsõsorban azrt vlasztott ki, mert megvan benne az az erõ, nbizalom s szenvedlyessg, mely a kirlynõt jellemzi. "Amikor elõszr hallottam a szereplehetõsgrõl, arra gondoltam, hogy tl fiatal vagyok hozz - mondja Jolie -, de mindenkppen tallkozni akartam Oliverrel. Õ bzott bennem, hogy meg tudom majd csinlni."
A Jolie s Colin Farrell kzti csekly korklnbsg vgl nem okozott komoly problmt, mivel Jolie a legtbb jelenetben a kis Sndort jtsz gyereksznszekkel van egytt. Nhny kzs jelenetkben pedig Jolie idõsebbet, Farrell fiatalabbat alakt a valdi kornl. Igaz, senki sem tudja pontosan, mennyi idõs volt Olympiasz, amikor a fia szletett, de Robin Lane szerint a kor szoksainak megfelelõen nem lehetett tbb 16-17 vesnl.
"Szerintem szeretned kell a karaktert, akit jtszol, s megrteni, de legalbbis elfogadni a gyengesgeit - mondja Jolie. - Ha bolondnak vagy rossznak tartod õket, akkor nem tudod meggyõzõen eljtszani. Anya vagyok, s Olympiaszt is egyszerûen anyaknt kzeltettem meg. Sokan õrltnek tartjk õt, de nem tudom, hogy nem ugyanazt tennm-e a fiamrt. Ez taln ijesztõen hangzik, de azokban az idõkben halomra ltk egymst az emberek, s nehz volt az let. Olympiasz is kemny, nha flelmetes nõ lehetett. De vgsõsoron csak nagynak s erõsnek akarta ltni a fit, s ezzel n is azonosulni tudok."
Val Kilmer jtssza Philipposz kirlyt, ez msodik kzs munkja a rendezõvel a The Doors utn. "Oliver egy igen szemlyes trtnetet llt elnk, ami meglehetõsen szokatlan a nagy, epikus letrajzi filmek kztt. Van valami korbban nem ltott intimits a filmben. Sndor lelki alkata a trtnet igazi trgya, a httrben pedig egy olyan vilg ll, ahol mg eleven volt a mitolgia."
Jared Leto a fiatal sznszgenerci egyik j tehetsge, õt szintn a forgatknyv s a rendezõ szemlye vonzotta a filmhez. "J pr ve nem kellett mr rszt vennem meghallgatson, s most teljesen megbnultam - vallja be a sznsz. - Volt mg ott rajtam kvl tven msik ember, teht flre kellett tennem az nrzetemet, s drukkolni. Elgg elbtortalantott a kszbn ll tallkoz Oliver Stone-nal. sztnsen rzem, hogy nem lehet õt semmifle vacak alaktssal megtveszteni. A meghallgats utn azonban lthatott bennem valamit, mert gy vlte, hogy j lehetek Hephaisztion szerepre."
Kt viszonylag rvid, m annl fontosabb szerepre a rendezõ kt neves vilghrû sznszt, a szakma "nagy regjeit" krte fel. A 76 ves Ptolemaiosz fra szerept, egyben a film narrtort Anthony Hopkins alaktja, aki nyolc ve, a Nixon cmû filmben mr dolgozott egytt Stone-nal.
"Oliver nem hagyja a sznszeit elknyelmesedni a felkszls utn, hanem szereti kicsit felrzni s elbizonytalanodni õket, ami j - mondja Hopkins. - Õ maga is nyugtalant, semmi sem biztos nla s a filmjeinl sem. nmagt s msokat is a hatrokig visz el."
Nagy Sndor tantjt, Arisztotelszt a hetvenes vei kzepn jr Christopher Plummer kelti letre, s br a szerep mindssze kt nap forgatst kvnt tõle, a sznsz mgis nagy izgalommal kszlt a kzremûkdsre. "Ez a film vilgosan bizonytja, hogy Oliver az epikus mûfajt is pp olyan eredetien kzeltette meg, mint minden ms munkjt - mondja Plummer. - Bizonyos rtelemben folytatja az tvenes-hatvanas vek klasszikusait, m mg azok a filmek csodlatos ltvnyvilgot produkltak, a forgatknyvk csapnival volt. Itt viszont rendkvl gazdag a trtnet."
A fõszereplõk vlogatsa kezdetn el kellett dnteni, hogy az angol szveget miknt adjk elõ a filmen. A szereplõk a maguk idejben a maguk õsi nyelvn beszltek, de a rendezõ a kutatsai sorn megtudta, hogy br Makednia az i.e. IV. szzadban Grgorszg rsze volt, fldrajzi, kulturlis s nyelvi tekintetben nagyon is klnbztt az olyan vrosllamoktl, mint Athn, Sprta vagy Thba. gy vlte, Makednia s Grgorszg viszonya hasonltott a kelta kultrj rorszg, Skcia s Wales Anglihoz fûzõdõ kapcsolatra. gy dnttt teht, hogy a makedn szereplõk kelta akcentusban beszljenek, a grgk pedig inkbb a megszokott brit intoncival. Ezrt is vlogatott a makedn szerepekre elsõsorban olyan sznszeket, akik rorszgbl, Skcibl vagy szak-Anglibl szrmaznak, vagy olyan briteket s amerikaiakat, akik tudnak ms akcentusban beszlni.
Egy kori hadsereg sszelltsa
Dale Dye kapitny - Stone rgi munkatrsa, a filmipar egyik legjobb katonai szakrtõje - s tapasztalt csapata ksztette fel a sznszeket nehz, egyhnapos munkval, melynek sorn megszerezhettk a kellõ kszsgeket olyan klnlegessgekben, mint a karddal, pajzzsal, jjal, nyllal, parittyval s drdval val harcmodor, a pnclos lovagls, a falanx s egyb katonai alakzatok. A katonai "jonckikpzõtborok" manapsg mr szinte ktelezõen elõzik meg a csatajeleneteket tartalmaz filmek forgatst, s ez fõleg azrt alakulhatott gy, mert 30 vvel ezelõtt Dye "feltallta" A szakasz cmû film kapcsn. Most eddigi legnagyobb feladatval nzett szembe: nemcsak tbb tucat sznszt s tbb szz statisztt kellett felksztenie, hogy az archaikus hadviselsben jrtasaknak ltszdjanak, hanem pontosan jra kellett alkotnia a ktezer ve nem ltott stratgiai s harcos mdszereket. Dye szmra azonban ez egy olyan feladat is volt, melyre voltakppen 17 ves kora ta kszen llt, hiszen annak idejn a katonai iskolban Nagy Sndorrl rt dolgozatot.
Az edzõtbort Marrakesh-tõl egy rnyira, a lehetõ legkietlenebb sivatagi tjon alaktottk ki, ahol a film egyik monumentlis csatajelenett, a sorsdntõ gaugamelai tkzetet is felvettk. "Hrom htre ide hvtuk ssze Colin Farrellt, a fõszereplõket, tovbbi 50 embert - legtbbjk egykori katona -, valamint 1000 marokki katont, s megtantottuk õket a szksges harci fortlyokra - mondja Dye. - Ezt a fajta trninget alkalmazzuk egy msodik vilghbors, polgrhbors vagy akr futurisztikus hbors film esetben is; most az kori hadviselst s technikkat igyekeztnk feleleventeni."
A trning kulcsfontossg mozzanata egy sajtos stratgiai alakzat, a falanx kivitelezse volt, melyet Philipposz tallt ki, s Sndor tkletestett. Egy falanx - mely 256 emberbõl ll, akik 16x16-os ngyzetet alkotnak, mindegyikk kezben egy 4,5 mteres lndzsa - szinte thatolhatatlan. "Philipposz nem csak a falanx rvn segtette hozz fit a vilg meghdtshoz, hanem az lland zsoldos hadseregrõl szl elkpzelsvel is - magyarzza Dye. - A falanxot alkalmaz taktika annyira j volt, hogy az elkvetkezõ 150 vben ez lett a legfõbb gyalogsgi forma a csatamezõkn, s csak a rmaiaknak sikerlt ksõbb legyõznik."
Colin Farrell mr a "kikpzõtbor" kezdete elõtt hat httel megkezdte a fizikai felkszlst Spanyolorszgban s az Egyeslt llamokban. "A tborban mindenki a filmbeli nevn szltotta a msikat - mesli. - Ez nem tudatos dnts eredmnye volt, egyszerûen gy alakult. Arra ksztetett minket, hogy bizonyos fok bizalom szlessk bennnk egyms irnt, mert olyan embereket jtszunk, akik egytt tanultak, egytt vadsztak, egytt harcoltak, bartok gyerekkoruk ta. Nagyon sajtos hrom ht volt ez, ahogy egytt aludtunk az szak-afrikai csillagos g alatt. Dye kapitny egsz nap dolgoztatott bennnket, aztn jjel is fennmaradtunk, Sndor stratgiirl beszlgettnk, a szmtalan csatrl, a harcosok szellemrõl. Hatrozottan jobb formba kerltnk, s ez sokat szmtott, mert a legelsõ felvtel rgtn a gaugamelai csata volt, mely mindannyiunknak kemny megmrettetst jelentett."
"Amikor Dye kapitny az elsõ napon eligaztott minket a szllodban, azt mondta, hogy a tbor utn sosem lesznk ugyanazok - mesli Garrett Lombard, aki Leonnatust jtssza. - Szval egy kiss idegesen s bizalmatlanul nztnk szembe az egsszel. Kemny, de j tapasztalat volt, sszehozott minket, mert egyiknk se prblt soha hasonlt. Igyekeztnk belelni magunkat egy harcos helybe, sokat tanultunk a harcrl, sõt, ugyanazt ettk, amit annak idejn a katonk - olajbogyt, sajtot, szõlõt, amitõl termszetesen nem igazn laktunk jl.
Az elsõ hten Colin, tz "hadvezre" s Dye kapitny tven kpzett embere vett rszt a programban - folytatja Lombard. - Õk segtettk a harci kszsgek elsajttst. A msodik hten csatlakozott hozznk 200 marokki katona, s Dye kapitny azt mondta, a mi feladatunk lesz irnytani õket, ahogy a filmbeli vezrek is teszik. Kzben pedig Oliverrel is prbltuk a filmbeli jeleneteket."