A sikeres francia vgjtkoknak elbb-utbb elkszl az amerikai adaptcija. Francis Veber utols filmje, az Addig jr a kors a ktra... szintn eslyes erre, mivel tmja univerzlis, s ugyanez vonatkozik arra az les kritikra, ami a modern nagyvllalatok mkdst illeti. A vezetk fltkenyen versengnek egymssal, az alkalmazottak kztt akad j nhny hitvny frter, bizonyos kollgk tverik egymst, a fnksg pedig erklcstelen. A film termszetesen komdia - a rendezje ebben a mfajban a legkivlbb - a kritika humoros prbeszdekben s szrakoztat szitucikban nyilvnul meg. Veber az gynevezett bulvrkomdia jeles kpviselje, aki bszkn vllalja, hogy pldul Molire emberi tkletlensget brzol korai darabjaibl szmos tletet mert. Vgjtkai gyakran figurzzk ki a kpmutatst, ami ktsgtelenl napjaink egyik legelterjedtebb kros tulajdonsga.
 |
Mostani filmszatrjban nagyszer alkottrsai vannak. Grard Depardieu hossz ideje nem nyjtott ilyen meggyz alaktst, mint az erszakos macho, aki vgl az lltlagos homoszexulis legjobb bartainak egyike lesz. A munkamnis Depardieu a forgats kzben mellkasi fjdalmakra panaszkodott, s ennek nyomn egy ideig elhalasztottk jeleneteit, mivel orvosi tancsra bypass-mttet hajtottak vgre rajta. Az operci utn egy httel az 51 ves sznsz mr talpon volt, s br a doktorok mg pihenst tancsoltak neki, mgis visszatrt a forgatsra.
Daniel Auteuil megint bebizonytja, hogy brmilyen szerepet kpes eljtszani. gy tnik, egyenesen kveti filmbeli szomszdja tanncst, miszerint ne prbld meg megmutatni msoknak, hogy klnbzl tlk. Egyszeren lgy nmagad. Auteuil roppant meggyz volt az olyan mfajilag klnbz filmekben, mint a Lny a hdon vagy a Sade, de mindig nmagt nyjtotta, s ez teszi t igazn nagy sznssz. |