Msfl vvel a tulajdonkppeni forgats elõtt Alex Proyas s kis csapata, tbbek kztt Patrick Tatopoulos ltvnytervezõ elkezdtek dolgozni a jvõ tervein. Proyas s Tatopoulos korbban a Dark City elksztsekor dolgoztak egytt.
"Az elsõ pillanattl kezdve gy kpzeltem el, hogy a filmbeli jvõt szinte dokumentarista mdon brzoljuk, ugyanis el akartam kerlni a tetrlis hollywoodi jvõkpet - magyarzza Proyas. - A realitselemekre koncentrltam, hogy a nzõ gy rezze magt, mintha ott lenne a robotok ltal benpestett vilgban. Egy hihetõ s realisztikus jvõkp mellett dntttnk. Nem akartam replõ autkat s olyan dolgokat, amelyeket ms filmesek beptettek munkikba. Azt akartam, hogy ez a vilg a jelenlegi termszetes fejlõdsnek eredmnyeknt tûnjn fel a nzõ elõtt.
Inkbb a figurk s a trtnet rdekel, mint a gizmk - folytatja Proyas. - A robotok annyira rdekes technolgiai formk, hogy nem akartam a technolgia egyb eredmnyeit bekeverni a kpbe - csak zavartak volna. Persze van nhny gmbkerekû autnk, amelyek brmely irnyban haladhatnak. Mindent sszevetve azonban az volt a cl, hogy a robotok lljanak 2035 technolgijnak kzppontjban."
Patrick Tatopoulos legfontosabb feladata a robotok, kztk Sonny megtervezse volt. Tatopoulos, aki a Fggetlensg napja ltvny- s lnytervezõje volt, jelen projektben is ezeket a feladatokat ltta el. "Fontos volt, hogy a krnyezetet s a robotokat az elsõ pillanattl kezdve n tervezhettem - magyarzza Tatopoulos. - Meggyõzõdsem, hogy egy vilg lakinak azonosulniuk kell az adott vilggal, az elemeknek illenik kell egymshoz."
Tatopoulos kt v leforgsa alatt alkotta meg Sonny figurjt, megprblva valami alapvetõen jat teremteni. Sonny krlbell 50 metamorfzison ment keresztl, amg elnyerte vgsõ, karcs s elegns alakjt.
Proyas szmra Sonny klseje a trtnet hitelessgnek biztostkt jelentette. "Megprbltuk magunkat odakpzelni azok helybe, akik a robotokat megalkotjk, s rjttnk, hogy olyan gpeket terveznnek, akiket az ember nem rezne idegennek otthonban - mondja Proyas. - Teht a robotoknak megszokottaknak kellett lennik."
"A lnyeg ismt visszavezet Asimov mûveihez, amelyek a biztonsgrzetrõl szlnak, annak tudatban, hogy a robotok semmilyen krlmnyek kztt nem fordulhatnak az ember ellen - folytatja a rendezõ. - Megprbltunk hûek maradni az asimovi eszmerendszerhez."
A kulcsot Sonny klsejhez a rendezõ ama elkpzelse adta, hogy a robotnak jmbor, rtatlan figurnak kell lennie. "Lnyegben Sonny rtatlan - mondja Proyas. - Olyan, mint egy kamasz a felnõtt vls pillanatban. Rendkvl intelligens, rzelmei azonban - amelyek megklnbztetik õt a tbbi robottl - egy gyermek szintjn mozognak."
Vgl is az NC-5-sk, kztk Sonny terveit hrom lnyeges tulajdonsg jellemzi: az tltszsg, a sajtos izomzat humanoid alak, illetve a tkletesen szimmetrikus arc. Ezek az elemek rendkvli tervezsbeli kihvsokat eredmnyeztek. "Sonny s az NC-5-sk nem alakvltk, ezrt ki kellett tallnom, hogyan vltoztathatom õket ijesztõv anlkl, hogy a klalakon mdostank."
Az tltszsg elsõsorban a biztonsgossg gondolatt tmasztja al. "Ha valami tltsz, nem rejthet magban semmit - magyarzza Tatopoulos. - Pldul a kzpletek sok veget foglalnak magukban, hogy a kznsg jl rezze magt. Ha a robot nem rejthet magban semmit, akkor biztonsgos. Legalbbis azt hinn az ember."
Sonny tltszsgnak msik elõnye a robot teste s a r irnyul fny kztti ktrtelmû viszony. Sonny angyalnak ltszik, ha valaki arcnak, testnek klsejt ltja. Ha azonban kzvetlen fnyhats ri, s lthatv vlnak a "belsõsgek", Sonny mechanikus, rettentõ dologg vlik. "Az tltszsg tjn gy vlt alakot, hogy vltozatlan marad" - mondja Tatopoulos.
Sonny arcnak hrom "szintje" van. Bell ott van a mechanika, aztn kvetkezik az emberi koponyhoz hasonl rteg, vgl pedig a klsõ, tltsz burkolat. "Ha az ember megrinti, puha, de bell ott a csontvz" - magyarzza Tatopoulos.
Hogy megklnbztesse az NC-5-sket a korbbi robotinkarnciktl, Tatopoulos futurisztikus izomzatot tervezett nekik, amelyek tovbb hangslyozzk a robotok antropomorf jellegt. Az izomzat megalkotsakor Tatopoulos a mûvgtagok j gyrtsi technolgiibl mertett ihletet, tbbek kztt olyan j anyagok felhasznlsakor, amelyek valdi izmokknt reaglnak az elektromos impulzusokra.
Vgl azonban kiderlt, hogy Sonny mûkdsnek lnyege az emberi tnyezõ. "Egy vvel a gyrts elkezdse elõtt egy irodban ldgltnk, s megprbltuk kitallni, hogyan alkossuk meg a robotot - mesli Wyck Godfrey. - CGI-pasi ltnyben, vagy valami hasonl, mindegy. Az letben nem jttnk volna r az rzelmi vetlet vals rtkre, mert technikai problmaknt kezeltk a dolgot. Noha nem ltni Alan Tudykot a vsznon, azonnal rzkelhetõ a szemlyisg s humnum, amit a figurba belevisz."
Tatopoulos feladata volt a tbbi robot megtervezse is. "A korbbi robotgenerci tagjai, az NC-4-esek is antropomorf gpek, csak sokkal darabosabb a kidolgozsuk, mint az NC-5-sk - mesli Tatopoulos. - Kicsit otrombk, szgletesebbek. Nagyjbl ugyanazokat a feladatokat ltjk el, csak kevsb jl. rdekes ellentt van a kt generci kztt."
Ltvnytervezõknt Tatopoulosnak meg kellett lmodnia 2035 krnyezõ vilgt is. Minden ltvnyelemet kellõ idõben meg kellett tervezni, hogy dnteni lehessen afelõl, melyeket ptik meg a valsgban, vagy keresnek hozzjuk helysznt Vancouver mellett - s melyeket teremtik meg szmtgpen.
Kt tervezsi csemege is van a filmbeli Chicagban. A kzpontot nagyvrosi "tjakkal" gazdagtottk a tervezõk. A terek nagyok, fehrek s eredetiek. A vros vagyonos laki fnyes vegpletekben lnek. Ennek ellentteknt ott vannak a klvrosok lerobbant, reg pletei.
Proyas vizulis stlusnak egyik sajtos jegyeknt a krnyezetbõl hinyzik a nvnyzet. Nagy kihvst jelentett a ftlan krnyezet megteremtse a ds lomb Vancouver-krnyki helyszneken. A stb kln csapatot alkalmazott, akiknek kpen kvl kellett tartaniuk a nvnyzetet.
A ksztõk Chicagt vlasztottk a trtnet sznhelyl, ugyanis ez a vroskp illett Proyas eredeti elkpzelshez, a modern s a hagyomnyos stlusok keveredshez: modern felhõkarcolk s fl vszzados pletek llnak egyms mellett ebben a vrosban.
A Proyas ltal meglmodott hatalmas terek megkomponlsakor az ptett dszletek, vals helysznek s vizulis effektusok egyvelegt hasznltk.
A Chicago kzpontjban elhelyezkedõ U.S. Robotics plet kln mestermunka. A cselekmny nagy rsze az elõcsarnokban, a kztren, laboratriumokban, tancstermekben s irodkban, illetve a belsõ hidakon, alagutakban s az plet "gyomrban" zajlik.
"Az USR pletnek klns formja van - mesli Tatopoulos. - Kspenge alak, s a ltogat szinte elszdl tõle. Az plet egyik szle egyetlen vegpenge, gy amikor az ember a belsõ hidakon jt, ltja nmagt, az alant elterlõ vrost, illetve az egsz elõcsarnokot. Az pletet gy terveztk, hogy a ltogat valban lssa, milyen a vilg, ne csak nhny pillanatkpet kapjon el belõle."
Az USR plet elõtti tr a hatalmat jelkpezi. "Amikor valaki hatalmas - magyarzza Proyas -, nem pt mg magasabb pletet, hanem nagyobb teret hoz ltre az plet krl, mert ez az a tr, amely a hatalmat jelkpezi."
Spooner nyomoz Chicago valamelyik klvrosban l. Ez a hely gykeresen klnbzik az USR plet s Dr. Calvin vilgtl. Spooner otthont s a krnyket Vancouver New Westminster nevû klvrosban teremtettk meg: a folypart egy 80 mteres szakaszt alaktottk t.
Az U.S. Robotics lelke s agya egy V.I.K.I. nevû mindenhat szmtgp. "V.I.K.I. az USR plet kzponti agya - magyarzza Tatopoulos. - Olyan, mint az emberi testben a szv, ahonnan minden vrr indul, s ahova minden befut. A folyoskon s helyisgekben lthat fnycskok jelkpezik V.I.K.I. vrereit. 'Arca' fnyszilnkokbl pl fel, amelyek folyamatosan alakulnak, az ereken keresztl befut adatok alapjn."
A filmben lthat szlltsi eszkzk is kulcsfontossgak voltak a tervezs szempontjbl. A klvrosokban a felsznen roboghatnak az autsok, a kzpontban azonban a forgalom fld alatti alagutakban folyik, parkolni pedig hosszks fld alatti garzsokban lehet.
A labda alak kerekek miatt az autk oldalirnyban is tudnak mozogni. Az oldalirny mozgs hatalmas, bonyolult koreogrfij auts ldzsre adott alkalmat, melynek sorn autk garmadja szguld 160 kilomter per rs sebessggel, elõre, de oldalirnyban is.
A filmbeli autkat kizrlag erre a clra terveztk s ptettk meg. Will Smith "hõsaut"-jt az Audi cg konstrulta.
VIZULIS EFFEKTUSOK
Az Oscar-djas John Nelson (Gladitor) tbb mint 1.000 vizulis effektus fltt bbskodott, a tulajdonkppeni forgatst megelõzõ idõszaktl az utmunklatok befejezsig. Nelson s szrnysegdje, John Berton (A mmia, Men In Black 2) 20 emberbõl ll csapatot szervezett Vancouverben. A csapat vgl tbb ezresre duzzadt - a tagok j nhny stdipletet lefoglaltak az utmunklatokra szksges nyolc rvid hnap alatt, tbbek kztt a Digital Domain, a WETA Digital, az Image Engine, a Rainmaker s a Pixel Magic boszorknykonyhit.
A csapatnak hrmas feladata volt: hiteles, rzelemds alaktst "nyjtani" Sonnynak, megteremteni 2035 robotintegrlt vilgt, illetve valszerûv s hihetõv varzsolni a hatalmas, high-tech akcijeleneteket.