King Kong
ALLMOVIES 2005.11.29. 13:45
Amit a filmrl tudni kell
1933-at runk, amikor a gazdasgi vlsg mindenki letre rnyomja blyegt. A varietsznszn Ann Darrow (Naomi Watts) munka nlkl tengdik New Yorkban. Egy napon megprbl almt lopni egy gymlcsrustl, de leleplezdik. Szorult helyzetbl egy filmrendez, Carl Denham (Jack Black) menti meg. A vllalkoz szellem s kalandvgy Denhamtl sem ll tvol a lops, hiszen nem sokkal azeltt emelte el legutbbi, befejezetlen filmje egyetlen pldnyt stdija vezeti ell, akik azzal fenyegettk, hogy nem adjk meg a film befejezshez szksges pnzt.
Carlnak a nap vgig ssze kell szednie csapatt, s felszllni egy Szingaprba tart gzsre, ha be akarja fejezni akcids tifilmjt. Biztos benne, hogy ez a mve vgre kivvja majd a megrdemelt elismerst... s br munkatrsai gy tudjk, Szingaprban remli kivvni az elismerst, Denham valjban a misztikus s legendkkal vezett Koponya-szigetrl szeretne filmet kszteni. Carl szerencstlensgre a fszerepl sznszn fakpnl hagyta, ezrt nagyon rl, amikor belebotlik Annbe, akire tkletesen illenek az elre elkszlt jelmezek is. Ann elszr vonakodik elszerzdni, egszen addig, amg meg nem tudja, hogy a film forgatknyvt a feltrekv s egyre inkbb elismert Jack Driscoll (Adrien Brody) drmar szerezte. Denham filmje jdonslt sztrjval s kelletlen forgatknyvrjval egytt szll fel a hajra, amely elindul velk New York-bl egy olyan ticl fel, amelyet egyikk sem tudott volna elkpzelni...
INF
A hromszoros Oscar-djas Peter Jackson, aki A gyrk ura trilgival rta be magt a filmtrtnelembe, most minden idk egyik legemlkezetesebb s legkalandosabb filmjnek feldolgozsval igyekszik megjndkozni a kznsget. Jackson rendezknt, producerknt s forgatknyvrknt is dolgozott a filmen, mely Merian C. Cooper s Ernest B. Schoedsack 1933-ban kszlt emlkezetes eredetijnek utdja kvn lenni. A rendez jragondolta a tragikus „szpsg s a szrnyeteg” mest, s lnk akcival s embersggel fszerezte. Kongot gy lthatjuk a filmjben, ahogyan eddig sohasem, ksznheten a tbbszrs Oscar-djas Weta Digital Ltd. s a Weta Workshop Ltd. digitlis mvszeinek. A King Kong a rendez taln legnagyobb lmnak valra vltsa: az eredeti mese legjobb elemeit felhasznlni, a ltez legmodernebb technikval letre kelteni, s egy csapat kiemelkeden tehetsges filmes s sznsz segtsgvel megvalstani. Az 1933-as King Kong korszakalkot film. Kornak legfejlettebb vizulis trkkjeit hasznlta fel, hogy vszonra vigye az rismajom felejthetetlen s tragikus trtnett, akit egy si szigetrl New York Citybe hurcolnak. A trtnet kultrnk rszv vlt, s mind a mai napig, tbb mint ht vtizeddel a bemutatja utn is megragadja a filmtrtnszek s az rk fantzijt.
„Nyolc vagy kilenc ves lehettem, amikor elszr lttam a King Kongot a tvben - emlkszik vissza Peter Jackson. - Olyan hatalmas benyomst tett rm, hogy abban a pillanatban dntttem el: filmrendez szeretnk lenni.” Jackson tizenkt ves korban fogott bele elszr King Kong trtnetnek megfilmestsbe egy szrs kabtbl s drtokbl kszlt majomfigura, egy kartonpapr Empire State Building s egy leped segtsgvel. Sajnos a filmet sosem fejezte be, de a kellkek ma is megvannak. 1996-ban rta meg a King Kong forgatknyvnek els vltozatt, m a filmnek vrnia kellett az akkoriban risi llatokkal teltett mozivsznak (Joe, az risgorilla; Godzilla) miatt. Ehelyett belefogott egy ambcizus terv megvalstsba, amely lete kvetkez veit kitlttte: A gyrk ura-filmekbe. A hatalmas siker filmeposz utn Jackson egszen mshogy kzeltette meg az rismajom trtnett, mint 1996-ban. „A gyrk ura-filmek egyik tanulsga az volt szmunkra, hogy minl fantziaszerbb a trtnet, annl inkbb meg kell prblni a valsghoz kzelteni” - magyarzza. Jackson bevallsa szerint legjabb filmjvel King Kongnak akar adzni, aki elindtotta filmes plyjt. „35 ve ez a kedvenc filmem. Azzal, hogy most feldolgozhatom, egy hihetelen lom vlik valra, amirl sosem hittem volna, hogy megtrtnhet. Tnyleg nagyon megszilrdtotta a King Kong irnt rzett rajongsomat, hogy n dolgozhatom fel. Elktelezettnek rzem magam irnta, hiszen indtotta el a karrieremet, irnytott a filmes plya fel. Valahogy gy rzem, hogy ha megtisztelem azzal, hogy jl meslem el a trtnett, azzal viszonozhatom a szvessget, amivel adsa vagyok.” Jackson filmje az eredetihez hasonlan a gazdasgi vlsg idejn jtszdik, s ennek kt fontos oka van. A legfontosabb jelenet - amikor az Empire State Building cscsba kapaszkod King Kongot replkrl tmadjk - s az sidk ta felfedezetlenl maradt sziget ma mr hiteltelen lenne. A msik ok pedig az, hogy Ann Darrow figurja szempontjbl igen fontos a kor s a helyszn. Ann variet-sznszn 1933-ban New York-ban. Abbl l, hogy megnevetteti az embereket. Br a sznpadon vidm, az lete tvolrl sem gondtalan. A benne rejl szomorsg mintegy megtestesti az t krlvev vlsgot. Azutn egy nap, amikor munkba megy, a sznhzat zrva tallja, s rdbben, hogy nincs tbb llsa. Ez a ktsgbeejt helyzet sodorja Denham tjba, elkerlhetelen sorsa fel.
|