"Elvigyem a gyerekeimet a
Charlie s a csokigyrra?" - krdezte egy kollegm. - "Ha azt akarod, hogy srjanak" - vlaszoltam. Persze ez nem olyan egyszer, a mai klykk lltlag mr nem olyan beszariak, mint mi voltunk.
Btymmal mindenesetre ma is emlegetjk, hogy mennyire fltnk, amikor rgen a ddnagymamnk a XIX. szzadi gyerekkori meseknyvbl olvasott fel neknk (mi krleltk), mert az "Egyszer volt, hol nem volt" kezdet trtneteknek a Szz tanulsgos mese kisgyerekeknek ktetben sosem volt j vge. Ezt ma mr horrornak hvjk, hiszen a fszerepl vagy rkre elvesztette a hangjt, mert mg tvel a szjban is beszlni akart, s lenyelte, vagy szertelen tlettl vezrelve hideg vizet ivott tlen a ktbl a szlinapi partijn, s soha tbbet nem teremtek piros rzsk az arcocskjn, csak mert hirtelenke volt s nem hallgatott anyukja int szavra, vagy mindig csokit csokival evett, s egszsgtelen, szomor felnttknt tengette le htralv, de igen rvid lett. s volt akit oroszln falt fel, mikzben arra gondolt, hogy brcsak szt fogadott volna az apukjnak.
Erre az egyszer tanmess ijesztegetsre pl a Charlie s a csokigyr cm film is. Nem vletlen, hogy alapjul a Meghkkent mesk sorozat szerzje,
Roald Dahl 1964-es kisregnye szolglt. Ha levgott ujjakat nem is lthatunk a moziban, azrt j pr horrorelemet beemeltek a Hetedik cm filmbl, st a Drakulaknt befutott Christopher Lee is szerepel, a fszerepl csokigyros fogorvos apukjt alaktja, remekl. A Charlie s a csokigyr f vonala, a sarktottan rossz tulajdonsgokat kpvisel ngy gyerek megbntetse, pedig ppen olyan, mint a gyerekkori knyvem ngy egyms utni epizdja, csak mr nem egy srgul fedl tartja egybe az egszet, hanem Tim Burton harsny kpesknyveket idz kpi vilga.
Idomtott fejtr mkusok
s ez a filmben a legjobb. Olyan, mintha a Jancsi s Juliska mzeskalcs hzt felhz vllalkoznak adtk volna a film kltsgvetst szolgl 150 milli dollrt, hogy ptsen fel egy csokigyrat. gy a cukorcsnaktl a csokifolyn s csokivzessen t a friss mentafig s betantott ditr mkusokig minden eredeti, s persze vannak olyan funkcitlan dolgok is, mint a Hajzselflke, ami a fszerepl hajhoz kell, aki ugye Johnny Depp, de mind tudjuk, hogy valjban Michael Jackson. (s taln ettl lett a film korhatros.)
A kerettrtnet szerint a Depp alaktotta Willy Wonka meghv t gyereket a csokigyrba, olyanokat, akik aranypaprt talltak a Wonka csokijukban. Persze az t gyerek kzl ngy rossz. A kisdedek bneinek tbbsgt aktualizltk kicsit, gy lett bellk pldul clratr, rgz mini Barbie s a szmtgpfgg kis szociopata. Wonkbl pedig infantilis Jackson a neverlandi birtokn, aki fleg azrt szervezi az egsz trt, hogy dicsekedhessen, s a kis gyztest - a maga mdjn - megjutalmazza.
Unalmas Charlie, izgi Wonka
Wonka valjban egy nz gyerek, s persze olyan excentrikus, hogy mg a forgatknyvben is httrbe szortotta az eredetileg fszerepl, s egyetlen j klykt, Charlie-t. Taln, mert szegny a tkletessgben olyan unalmas, mint egy XIX. szzadi londoni David Copperfield. De nem is ez a legszimpatikusabb a filmben, hanem hogy Wonknak van a legrosszabb tulajdonsga, a mzesmzossg, ami az eredeti regny s a film szerint egyarnt a legfbb bn az letben.
Ezrt nem engedte Dahl sem, hogy a Walt Disney vigye filmre a mvt, s ezrt parodizlja ezt a modort tl Johnny Depp. A sztrnak a ktszn cukormzhoz nem kellett ms, mint egy mfogsor, egy biliparka s a gyerekmsorok msorvezetinek nekl hanghordozsa. Azrt sokszor olyan hitelesen alaktja az idegest figurt, hogy az ember azt kvnja, brcsak beleesne a cukormzba, s szna-szna, amg csak el nem sllyed. Persze nem ez trtnik, hanem Charlie segt Wonknak, hogy termszetesebb legyen, s kzben tanulunk nhny dolgot mi is, hogy fontos a csald, a szeretet s az engedelmessg, s viszont, vagyis hogy az sem baj, ha az egszsges letnk izgalmas. A flelem pedig csak hab a tortn.